لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۲

قاتل جاده های ایران یک خودرو چینی ست


قاتل جاده های ایران یک خودرو چینی ست
قاتل جاده های ایران یک خودرو چینی ست

به گفته پلیس راه ایران تریلرهای چینی معروف به «هوو» بازهم قربانی جاده ای گرفته است.

سرهنگ پرویز سیاح البرزی معاون عملیات پلیس‌راه كشور می گوید: شامگاه دوشنبه یك دستگاه كشنده هوو بر اثر نقص در سیستم‌ ترمز در نزدیكی عوارضی آزاد راه پل زال ـ خرم‌آباد با شش دستگاه وسایط نقلیه برخورد كرد كه در پی این حادثه چهار تن در دم كشته و یازده تن دیگر مجروح شدند.

اما رضا طولابی مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی شهرداری خرم‌آباد می گوید این حادثه ۹ نفر کشته و بیست زخمی برجای گذاشته است.

چندی پیش نیز پلیس راه زنجان گزارش کرد براثر برخورد یک دستگاه کشنده هوو با یک دستگاه خودرو پیکان و یک دستگاه کشنده ماک در محور زنجان– تبریز، سه سرنشین خودرو پیکان به علت شدت حادثه در دم جان باخته و دو نفر دیگر به شدت مجروح شدند.

رئیس دانشگاه پیام نور اراک نیز گفته است در یک حادثه ناشی از برخورد تریلی هوو با مینی بوس حامل دانشجویان برخورد کرد که در این جریان ۹ تن از دانشجویان کشته و شماری نیز زخمی شدند.

روزنامه همشهری در گزارشی با نام «کابوس جاده های ایران» آورده است: کامیون هوو که از سال ۸۴ واردات آن به کشور از سوی شرکت‌های خودروسازی داخلی آغاز شد، به‌دلیل پایین بودن کیفیت حوادث بسیاری را در جاده‌های کشور موجب شد. براساس آخرین آمار، با وجود اینکه این خودرو در حدود سه درصد از خودروهای تجاری را در کشور شامل می‌شود اما بیش از ده درصد حوادث جاده‌ای متعلق به آن است.

یک کارشناس راه و جاده ای با اشاره به خودرو هوو که امروزه بعنوان قاتل بیرحم جاده ها شناخته می شود گفته است: این قاتل جاده ای پشتگرم به حمایت های دولتی و قانونی از تعقیب قضایی مصون مانده و همچنان به قتل رانندگان و مسافران جاده های ایران ادامه می دهد.

بنا به یک آمار غیررسمی شمار کشته شدگان جاده ای ناشی از نقص فنی خودروهای هوو به بیش از دو هزار تن می رسد.

در همین حال خبرگزاری فارس گزارش کرد حدود صد تن از رانندگان دارنده کامیون های چینی هوو با تجمع در برابر مجلس به عدم اجرای رای دادگاه اعتراض کردند.

رانندگان از عدم اجرای حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر تخلف شركت وارد كننده و فروشنده در مورد گران فروشی این كامیون‌ها شدند.

یکی از دارندگان کامیون هوو گفت: اگر كامیون‌های هوو مطابق با استاندارد نبود چرا نیروی انتظامی این كامیون‌ها را شماره گذاری كرده و چرا سازمان استاندارد نسبت به واردات این كامیون‌های چینی بی كیفیت جلوگیری نكرده است؟

به گزارش روزنامه همشهری شرکت «ایران خودرو دیزل» فروشنده این کامیون ها و تریلرهای چینی به خریداران است. اما روشن نیست به چه دلیل هویت شرکت واردکننده این خودروها پنهان می ماند.

یک سایت خبری نزدیک به مخالفان دولت نوشته است مرد قدرتمند شرکت واردکننده هوو تاکنون مانع ممنوعیت واردات این خودرو معیوب چینی به بازار ایران شده است.

حسین گروسی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با «شبکه اطلاع رسانی خودروسازان» تلاش رسانه ها برای افشای شرکت واردکننده را جنجال سیاسی ارزیابی کرده افزود: «با ایجاد موج و مقصر جلوه دادن شرکت وارد کننده "هوو" نمی توان به واقعیت رسید.»

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از افشای نام شرکت واردکننده هوو به ایران خودداری کرد؛ اما افزود: به دستور وزیر صنایع واردات این خودرو از سال ۸۸ متوقف شده است.

تاکنون هیچ منبع دیگری ممنوعیت خودروهای سنگین هوو به کشور را تایید نکرده است.

XS
SM
MD
LG