لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۸

واتسلاو هاول در آئينه تاريخ


واتسلاو هاول، هنرمند، سياستمدار، مدافع حقوق بشر و رييس جمهوری پيشين جمهوری چک صبح روز يکشنبه در ۷۵ سالگی در گذشت. جمهوری چک در دوران رياست جمهوری واتسلاو هاول شاهد تحولات چشمگيری از جمله، گذار تدريجی کشور به دموکراسی، جدايی مسالمت آميز جمهوری چک از اسلواکی، و الحاق اين کشور به جمع کشورهای عضو اتحاديه اروپا بود.

مردم جمهوری چک روز يکشنبه با افروختن شمع در پای بنای يادبود سينت ونسِسلاس در مرکز شهر پراگ ياد رييس جمهوری فقيد کشور را گرامی داشتند. وی که از سرطان ريه رنج می برد تا آخرين روزهای زندگی در کنار همسر خويش داگمارا به سر برد.

ميخائيل زاندوفسکی، سفير جمهوری چک در بريتانيا، که دارای پيوندهای عميق هنری و سياسی با واتسلاو هاول بود، از او به عنوان فردی آرمان گرا و رؤيايی ياد کرد که در فروپاشی کمونيسم در کشور خود نقشی تاريخی، ايفا کرد.

آقای زاندوفسکی گفت: نمی شود ۱۳ سال رييس جمهوری يک کشور بود و دشمن يا مخالفی نداشت. وجود مخالفت در يک کشور، امری کاملاً طبيعی و منطقی است. کسانی بودند که روحيه رؤيايی و آرمان گرای او را قبول نداشتند. معتقد بودند که برای يک سياستمدار، آرمان گرايی و سياست با هم جور در نمی آيد. او کسی بود که هميشه به وعده ها و قولهاش عمل می کرد.

واتسلاو هاول، نمايشنامه نويس معترض در سال ۱۹۸۹ رهبری انقلاب ضدکمونيستی چک را بر عهده گرفت، و ظرف کمتر از ۳۰ روز به عنوان رييس جمهوری آن کشور، سوگند ياد کرد.

وی در سال ۱۹۳۶ در يک خانواده مرفه و روشنفکر در پراگ به دنيا آمد، و به دليل مخالفتهای خانواده اش با رژيم کمونيستی وقت در چکسلواکی، از تحصيل دانشگاهی، محروم شد.

هاول در سال ۲۰۰۳، ۱۰ سال بعد از جدايی دو جمهوری چک و اسلواکی و تنها چند ماه پيش از عضويت کشورش در اتحاديه اروپا، از مقام رياست جمهوری کنار رفت.

رييس جمهوری کم رو و خجالتی جمهوری چک با موهای ژوليده و سبيلهای به دقت مرتب شده، نماد قدرت کسانی بود که با مسالمت بر حکومت استبداد پيروز شدند.

جمله معروف او «حقيقت و عشق بايد بر نفرت و دروغ چيره شود» به شعار انقلابی او تبديل شد.

وی در دوران رياست جمهوری اش بارها به عنوان نامزد دريافت جايزه صلح نوبل معرفی شد. از جمله جوايزی که به او به پاس خدماتش به عنوان سفير صلح و دوستی اهدا شد، جايزه معتبر اولاف پالمه از سوئد و همچنين مدال آزادی رييس جمهوری آمريکا، بالاترين نشان افتخار ايالات متحده بود.

XS
SM
MD
LG