لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۵:۱۴

حجت الاسلام یا آیت الله هاشمی


حجت الاسلام یا آیت الله هاشمی

عنوان های شغلی در نگارش خبر به خواننده فرصت می دهد تا دلیل اهمیت خبری را که در دست دارد بداند. در جمهوری اسلامی عناوین دینی که نشان دهنده درجه اعتبار فقهی است در مواردی از عنوان های شغلی هم مهمتر است و شاید به همین دلیل بخشنامه داخلی خبرگزاری جمهوری اسلامی در مورد عنوان شغلی و رده دینی هاشمی رفسنجانی از سوی اصلاح طلبان با واکنش مواجه شده و برخی حتی آن را زمینه حذف وی از صحنه سیاسی کشور قلمداد کرده اند.

هاشمی رفسنجانی، از پیش از انتخابات تا کنون ۳ بار به صحنه آمده و با اظهارات خود جناح حامی دولت را با واکنش مواجه کرده است.

اول بار پیش از انتخابات و در اوج تبلیغات انتخاباتی که او و خانواده اش را به نماد فساد و رانت خواری معرفی می کردند نامه ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشت و هشدار داد که ادامه این روند به بحران ختم خواهد شد. هاشمی تصریح کرده بود که دودهای حادثه را از هم اکنون می توان دید.

دومین نوبت، نماز جمعه ای بود که شاید آخرین نماز جمعه او باشد. او از حکومت خواست بازداشت شدگان را آزاد و از آسیب دیدگان دلجویی کند. بسیاری آن پیشنهادها را فرصتی برای آشتی خواندند اما حاکمیت آن را نادیده گرفت. در جدیدترین اقدام هاشمی رفسنجانی که به مشهد سفر کرده بود صریحا گفت که اختلافات در جمهوری اسلامی به نقطه ای رسیده که نمی توان آن را پنهان کرد. اصولگرایان پس از این اظهارات او را به دشمنی با نظام و ایجاد تفرقه متهم کردند که برخی تحلیل گران شدت حملات را زمینه حذف او از صحنه سیاسی خواندند. به همین دلیل وقتی یک بخشنامه داخلی خبرگزاری جمهوری اسلامی به دست منابع خبری اصلاح طلبان رسید این گمان شدت گرفت. یکی از مسئولان این خبرگزاری به خبرنگاران و سردبیران اعلام کرده که از این پس هاشمی رفسنجانی را تنها با عنوان حجت الاسلام و سمت وی را رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ذکر کنند.

در این که هاشمی رفسنجانی و بسیاری از روحانیون که سمت های سیاسی دارند دارای چه درجه علمی- فقهی هستند شاید چندان با اهمیت نباشد اما این که یک سازمان خبری این نکته را تنها در مورد هاشمی رفسنجانی مد نظر قرار دهد ثابت می کند که جناح دولتی تا چه حد از او عصبانی است و این که سمت مهم او که ریاست مجلس خبرگان است و در صورت لزوم می تواند رهبر را استیضاح و یا عزل کند نادیده گرفته می شود، شاید نشانه دیگری باشد از گمانه زنی هایی که می گویند اصولگرایان می کوشند تا به حیات سیاسی هاشمی رفسنجانی پایان دهند.

در بخشنامه ایرنا تنها به سمت انتصابی هاشمی رفسنجانی به عنوان رییس مجمع تشخیص مصلت نظام اشاره شده است. سمتی که از سوی آیت الله خامنه ای به وی اعطا شده و او هر لحظه می تواند هاشمی را از این سمت برکنار کند. روحانی با نفوذی که در زمان حیات آیت الله خمینی مرد شماره ۲ نامیده می شد، این روزها لحظاتی را سپری می کند که شاید هرگز تصور نمی کرد.

به نظر می رسد علی مطهری او را بهتر از سایر اصول گرایان می شناسد که در مصاحبه ای گفته بود دستان هاشمی بسته نیست و او می تواند از خود دفاع کند. دفاعی که شاید به مذاق بسیاری خوش نیاید اما بی تردید می تواند در آرایش نیروهای سیاسی در حکومتی بحران زده نظیر جمهوری اسلامی تعیین کننده باشد. در واقع بخشی از توان حکومت در این منازعات داخلی مستهلک می شود.

XS
SM
MD
LG