لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۱

هاروی واینستین تهیه‌کننده آمریکایی، به جرم آزارهای جنسی به ۲۳ سال زندان محکوم شد


قاضی دادگاهی در نیویورک پس از آن که هاروی واینستین، تهیه‌کننده مشهور آمریکایی، از سوی هیأت منصفه در رابطه با پرونده آزارهای جنسی مجرم شناخته شد، او را به ۲۳ سال زندان محکوم کرد.

هاروی واینستین که با صندلی چرخدار و دست‌بند در دادگاه حاضر شده بود، چهره آرامی داشت و با دقت به سخنان جیمز برکل، قاضی دادگاه، گوش می‌داد.

هیأت منصفه - شامل هفت مرد و پنج زن - آقای واینستین را در ارتباط با اقدام جنسی مجرمانه گناهکار شناخته بود؛ اما او در دو مورد اتهام به تعرض جنسی تجاوزکارانه تبرئه شد.

زنانی که آقای واینستین را به آزار جنسی متهم کرده‌اند - از جمله اشلی جاد، بازیگر هالیوود، که شکایتی علیه او به دادگاه لس آنجلس برده است - از این تصمیم استقبال کردند.

دادستان از قاضی خواسته بود تا هاروی واینستین را به اشد مجازات، یعنی ۲۹ سال یا حکمی نزدیک به آن محکوم کند؛ ولی وکیل مدافع این تهیه‌کننده بزرگ خواستار حداقل مجازات یعنی ۵ سال بود.

مگان هَست، دادستان پرونده در نیویورک، در اظهارات آغازین خود در روز نخست دادگاه، هاروی واینستین را یک «آزارگر جنسی زنجیره ای» توصیف کرد و گفت: «سرانجام پس از این همه سال، صدای این سه زن شنیده خواهد شد.» خانم «هَست» در این سخنان به دو زنی که اتهاماتشان پایه و اساس این محاکمه در نیویورک بود و یک زن دیگر به نام آنابلا اسکیورا، بازیگر ایتالیایی‌تبار نیویورکی سریال «سوپرانو»، اشاره کرده است.

خانم اسکیورا ادعا کرده که آقای واینستین در سال ۱۹۹۳ در یک آپارتمان نزدیک پارک گرامرسی در خیابان بیستم شرقی، به او تجاوز کرده است.

به نظر می رسد برخی از اعضای هیأت منصفه اظهارات خانم اسکیورا را باور نکردند؛ چرا که آقای واینستین در دو مورد اتهام به تعارض جنسی تجاوزکارانه تبرئه شد.

آقای واینستین در تمامی موارد ادعای بی گناهی داشت. یکی از وکیل مدافعان او در اظهارات خود دادستان‌ها را به ارائه «سراب» متهم کرد و گفت تمامی روابط جنسی موکلش با رضایت طرفین بوده است.

در کل بیش از ۸۰ زن هاروی واینستین را به آزار جنسی متهم کرده اند. او باید به اتهامات دیگری در لس آنجلس نیز پاسخ دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG