لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

نیکلاس برنز: بسیاری فرض می کردند حوزه فعالیت داعش منطقه ای است


نیکلاس برنز
نیکلاس برنز

هاروارد گزت، ​سایت خبری دانشگاه هاروارد درباره گروه موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش و حملات اخیر این گروه، با نیکلاس برنز سفیر سابق آمریکا در یونان و از مقامات ارشد دولت های بیل کلینتون و جرج بوش، و همچنین با ژولیت کایم از مقامات ارشد سابق وزارت امنیت داخلی آمریکا که در حال حاضر در دانشکده سیاست عمومی دانشگاه هاروارد "امنیت ملی" و "مدریت اضطراری" را تدریس می کند، گفتگو کرده است که مشروح آن در هاروارد گزت منتشر شده است.

نیکلاس برنز در بخشی از این گفتگو می گوید به نظر او این فرضیه به طور گسترده پذیرفته شده است که حملات جمعه شب گذشته در پاریس را داعش، یا یکی از گروه های مرتبط با آن از جانب این گروه انجام داده است.

ژولیت کایم نیز می گوید ما باید فرض کنیم که داعش حمله به پاریس را مرتکب شده است چرا که گروه دیگری مدعی انجام آن نشده است. به گفته او که اگر سازمان دیگری چنین حمله "موفقیت آمیزی" انجام داده بود، آن وقت می خواست که آن حمله را به نام خود ثبت کند. کایم می گوید اما چیزی که ما هنوز از آن بی اطلاعیم، این است که تا چه حد مرکزیت داعش این حمله را طراحی کرده بود و یا اینکه این حمله صرفا به ابتکار یک گروه (مرتبط) انجام شده است.

نیکلاس برنز در پاسخ به سوال هاروارد گزت که از او پرسید آیا روش و گستره عملیات داعش در پاریس و بیروت اطلاعات تازه ای درباره قابلیت های داعش به ما می دهد؟ گفت من فکر می کنم که جامعه بین المللی پس از آن که داعش در فاصله ۲۰۱۳-۲۰۱۴ پدیدار شد و یک سوم سوریه و یک سوم عراق را تصرف کرد، فرضیاتی داشت و آن این بود که داعش، صرفا یک سازمان منطقه ای است که تمرکز آنها روز جنگ با دولت های سوریه و عراق است. یا این که آنها به عنوان یک سازمان تروریستی سنی تمرکزشان جنگ با اسلام شیعه است، و این احساس وجود داشت که داعش را می توان به عراق و سوریه محدود کرد.

به گفته نیکلاس برنز، حمله به پاریس بسیار حائز اهمیت است، چرا که اکنون روشن است که داعش یک دسترسی جهانی دارد. او می گوید اگر داعش یا وابستگان آن مسئول بمب گذاری در هواپیمای روسی که ۲۲۴ کشته برجای گذاشت نیز باشند، آن نیز یک رویداد عمده است، بمب گذاری بیروت که پیش از حمله به پاریس صورت گرفت و افراد زیادی را کشت، در یک محله شیعه نشین رخ داد و بنابراین، آن حمله متوجه مسلمانان شیعه بود، و اکنون حملات پاریس، نشان می دهد که متاسفانه دولت اسلامی یک شبکه گسترده دارد، و ظرفیت و مهارت زیادی برای سازماندهی چنین عملیات پیچیده تروریستی را دارد و اینها تحولاتی نگران کننده است.

نیکلاس برنز می گوید معنی این حملات این است که ما باید به داعش به عنوان یک سازمان جهانی نگاه کنیم نه صرفا یک سازمان منطقه ای و این یعنی تلاش ها برای مهار داعش، باید تغییر کند.

نیکلاس برنز همچنین گفت فکر می کنند که تروریست ها می خواهند به حملات خود به اروپا، و همچنین آمریکا و کانادا ادامه دهند.

ژولیت کایم در بخشی از مصاحبه گفت ما همه فکر می کردیم که داعش یک تهدید منطقه ای است و این که شاید بتوانیم آنها را به طور منطقه ای مهار کنیم کافی خواهد بود.

به نظر کایم، داعش به طور موفقیت آمیز در شش ماه گذشته به طور منطقه ای مهار شده بود. کایم می گوید به خاطر این که در عراق و سوریه توانایی جغرافیایی داعش کاهش یافت، آنها تاکتیک خود را عوض کردند و اقدام به حملات گسترده تر در بیرون از منطقه دست زدند.

کایم گفت می داند که برخی در تلویزیون ها می گویند که این (حملات) مرحله دوم اقدامات داعش است، اما به نظر او، این واکنش داعش به کاهش قدرت منطقه ایشان است و آنها می خواهند و می دانند که غرب به اقدامات آنها واکنش نشان خواهد داد و آنها می خواهند غربی ها دخالت پر رنگ تری در مناطقی نظیر سوریه و عراق داشته باشند.

XS
SM
MD
LG