لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۸

فیلم شکوه صبحگاهی، یک نقش کمدی تازه برای هریسون فورد


Left to right: Diane Keaton plays Colleen Peck and Harrison Ford plays Mike Pomeroy in Paramount Pictures’ MORNING GLORY
Left to right: Diane Keaton plays Colleen Peck and Harrison Ford plays Mike Pomeroy in Paramount Pictures’ MORNING GLORY

لحظه های عصبی، شوریده و پریشان پیش از آغاز یک برنامه صبحگاهی خبری تلویزیونی ، موضوع فیلم تازه ای با شرکت ریچل مک آدامز، دایان کیتون و هاریسون فورد بازیگر نقش های ماجراجویانه هالیوود است که این بار در یک نقش کمدی ظاهرشده است.

ریچل مک آدامز، بازیگر فیلم های رومانتیک هالیوود از جمله فیلم پرفروش Notebook این بار در نقش «بکی فولر» در شکوه صبحگاهی Morning Glory تازه ترین محصول استودیوی پارامونت ظاهر شده است. یک زن جوان پرانرژی و ایده آلیست که بتازگی نخستین شغل خود به عنوان مجری خبر در یک تلویزیون محلی در «نیوجرسی» را از دست داده است و حالا می کوشد تا شانس خود را به عنوان تهیه کننده یک برنامه صبحگاهی موفق آزمایش کند. با همین هدف «بکی» به دنبال یکی از قدیمی ترین مجریان برنامه های خبری به نام «مایک پومروی» (با بازی هریسون فورد) می رود که در حال بازنشسته شدن است واز او می خواهد تا یکی از دو مجری این شوی تازه تلویزیونی باشد.

این تجربه در آغاز کار بسیار فاجعه آمیز به نظر می رسد اما درنهایت، شخصیت «بکی» نه تنها این شوی تلویزیونی را به موفقیتی چشمگیر می رساند بلکه به زندگی یکایک افرادی که در تهیه و اجرای آن مشارکت دارند نیز معنی تازه ای می بخشد.

فیلم «شکوه صبحگاهی» با نگاهی طنزگونه ماجراهای واقعی و چالش هایی که دنیای امروز آمریکا برای تفاوت گذاشتن بین «خبر» و «سرگرمی» با آن روبروست را به تصویرکشیده است. اما هریسون فورد، که در طول زندگی حرفه ای خود بارها در شوهای تلویزیونی صبحگاهی ظاهر شده است می گوید این برنامه های تلویزیونی هدف حمله فیلم نبوده اند:«ما منظورمان انتقاد از آن دسته از برنامه های صبحگاهی تلویزیونی بوده است که کیفیت خیلی خوبی ندارند. چون برنامه های بسیار خوب صبحگاهی هم وجود دارند که از مجریان مجرب و دست اندرکاران آگاهی برخوردارند. این دسته از برنامه سازان آنچنان در کار خود مهارت دارند که آدم فکر می کند چه کار آسانی است. درواقع ما در این فیلم تازه شوهایی را مسخره کرده ایم که در طول تاریخ برنامه های صبح تلویزیون کارهایی با کیفیت پائین کاری ارائه داده اند.»

دایان کیتون، بازیگر سرشناس سینمای هالیوود نقش همکار «هریسون فورد» و یکی دیگر از گویندگان برنامه «شکوه صبحگاهی» را در این فیلم تازه بازی می کند. او در نقش «کالین پک» یک ملکه زیبایی پیشین ظاهر می شود که مسائل و موارد پیش پا افتاده ای را در رابطه با مد و آشپزی در برنامه مطرح می کند:«من نقش آدمی را بازی می کنم که تمام هستی ووجودش با مسائل سرگرم کننده گره خورده است. یعنی برای این زن همین مسائل پیش پا افتاده همه چیز به شمار می رود. او فقط می خواهد این برنامه تلویزیونی موفق باشد و او بتواند کار خودش را نگهدارد.»

ریچل مک آدامز هم نقش تهیه کننده جوان «بکی» را بازی می کند و می گوید مدت ها پیش از آغاز فیلم برداری با شخصیتی شبیه «بکی» در زندگی واقعی و در یکی از برنامه های تلویزیونی آشنایی داشته و او را از نزدیک تماشا کرده است:«ما شانس آن را داشتیم که به پشت صحنه های برنامه هایی مثل «تودی شو» و «صبح بخیر آمریکا» دعوت بشویم و خوب من از نزدیک با کار بعضی از کمک تهیه کننده های تازه کار این برنامه ها آشنا شدم. البته تعداد زن های تهیه کننده به نسبت خیلی کم تر از مردهاست. راستش باید بگویم به نظر من یک ستاره سینما بودن خیلی آسان تر از تهیه کننده بودن این جور برنامه های پرتنش تلویزیونی است.»

راجر میشل، کارگردن «شکوه صبحگاهی» که درهفته آغاز نمایش در رده چهارم پرفروش های آخر هفته قرار گرفت می گوید:«من فکر می کنم موضوع برنامه های صبح تلویزیون یک سوژه خیلی وسیع است و ما سعی کرده ایم با استفاده از دکورهای مناسب حالت مسخره آمیزی که ممکن از فیلم برداشت شود را از بین ببریم چون واقعیت این است که بعد از مدت ها پژوهش و تحقیقاتی که در اطراف این برنامه های صبحگاهی تلویزیونی کردم واقعا دلم برای کسانی که دست اندر کار آن هستند می سوزد و این فشارهایی که آن ها تحمل می کنند به نظر من از قدرت تحمل خیلی ها خارج است. به نظر من این بدترین شغل ممکنه است به خصوص که مردم نمی دانند پشت پرده ها واقعا چه می گذرد. من نمی خواهم بگویم این یک نگاه طنزآلود به این شوهای تلویزیونی است بلکه بیش از هرچیز کوششی است برای نمایش وقایع خنده داری که در پشت صحنه های چنین برنامه هایی به طور روزمره اتفاق می افتد.»

جف گلدبلوم یکی دیگر از بازیگران فیلم «شکوه صبحگاهی» است که درنقش رئیس شبکه تلویزیونی کارمندانش را مجذوب خود می کند. فیلمنامه این فیلم را نیز «آلین بروش» نوشته است که پیش از این فیلمنامه فیلم موفق «شطان پرادا می پوشد» The Devil Wears Prada را نوشته است.

XS
SM
MD
LG