لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۲۲:۰۳

کانادا ماموریت نظامی خود در افغانستان را پس از تابستان ۲۰۱۱ تمدید نخواهد کرد


کانادا ماموریت نظامی خود در افغانستان را پس از تابستان ۲۰۱۱ تمدید نخواهد کرد

استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا روز سه شنبه دهم فروردین ماه (۳۰ مارس) اعلام کرد ماموریت نظامی کشورش در افغانستان پس از تابستان سال ۲۰۱۱ تمدید نخواهد شد.

نخست وزیر کانادا که روز سه شنبه در حاشیه اجلاس وزرای امور خارجه هشت کشور صنعتی جهان با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده دیدار و گفتگو کرد، بر موضع قاطع کشورش بر عدم تمدید ماموریت نظامی سربازان کانادا در افغانستان مهر تائید نهاد.

درحالی که وزیر امور خارجه ایالات متحده که برای شرکت در اجلاس گروه هشت به کانادا سفر کرده است، در مصاحبه اخیر خود با تلویزیون دولتی کانادا نسبت به تداوم حضور فعال نیروهای نظامی کانادا در افغانستان ابراز تمایل کرده بود، دولتمردان اتاوا در اظهارات دو روز گذشته خود تاکید کرده اند که ماموریت نظامی ارتش کانادا در قندهار در تابستان سال ۲۰۱۱ پایان خواهد یافت.

پارلمان کانادا طرح خروج نیروهای نظامی از افغانستان و پایان ماموریت مبارزه سربازان این کشور با شورشیان در قندهار تا سال ۲۰۱۱ را در سال ۲۰۰۸ و با اکثریت آرای نمایندگان پارلمان کشور تصویب کرد.

استفان هارپر، نخست وزیر کانادا در اظهارات خود در جلسه رسمی روز سه شنبه ۳۰ مارس وزرای امور خارجه هشت کشور صنعتی جهان گفت افغانستان باید ضمن ارائه خدمات اولیه و استقرار حاکمیت کارآمد برای مردم افغان، به پذیرش مسئولیت بیشتر در برقراری امنیت در این کشور ادامه دهد.

نخست وزیر کانادا خطاب به وزرای امور خارجه گروه هشت گفت ما ضمن حصول اطمینان از اجرای تعهدات دولت افغانستان، باید از این کشورحمایت کنیم.

لارنس کانن، وزیر امور خارجه کانادا نیز صبح روز سه شنبه گفت کانادا قصد دارد تا بر «ایفای نقش توسعه و مناسبات دیپلماتیک» خود با دولت افغانستان تمرکز کند.

اتاوا برای تمدید ماموریت نیروهای نظامی کانادا در افغانستان پس از تابستان سال ۲۰۱۱، هنوز درخواست رسمی از سوی ناتو دریافت نکرده است.

ماموریت نظامی کانادا درافغانستان سال ۲۰۰۲ آغاز شد. کانادا دست کم ۲۵۰۰ نیروی نظامی را به عنوان بخشی از نیروهای ناتو به افغانستان اعزام کرده است. از سال ۲۰۰۲ تاکنون،۱۴۱ سرباز و دو غیرنظامی کانادایی در طی ماموریت این کشور در افغانستان جان خود را از دست داده اند.

XS
SM
MD
LG