لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۴

تولید برق از امواج خروشان آب


امواج دریا تنها برای موج نوردی و موج پیمایی نیست، در آن ها نیروی آب و برق نهفته است.
امواج دریا تنها برای موج نوردی و موج پیمایی نیست، در آن ها نیروی آب و برق نهفته است.
یکی از منابع تولید نیروی تجدیدپذیر که غالباً نادیده گرفته شده، امواج خروشان اقیانوس است. دانشمندان در ایالت کالیفرنیای آمریکا می گویند مهار نیروی موجود در حرکت پیوسته و منظم مقدار عظیمی آب می تواند تامین کننده آب آشامیدنی و برق ارزان برای ساحل نشینان باشد.

خط بی وقفه امواجی که بر کناره دریاها و اقیانوس ها کوبیده می شود، عرضه کننده جریان مداوم انرژی یا نیروست.

مشکل این است که آب امواج، در عمل، بالا و پایین می رود، و این حرکتیست که تبدیل آن به نیرویی یک سویه، مانند نیروی نهفته در جریان یک رود، یا در وزش باد را دشوار می سازد.

دانشمندان در دانشگاه «برکلی» در ایالت کالیفرنیا ابزاری زیر دریایی ساخته اند که بگفته آنها، نه تنها این مشکل را حل می کند، که کاربردی دوگانه نیز خواهد داشت.

«مارکس لمان»، که در گروه محمدرضا علم، مهندس مکانیک ایرانی تبار دانشگاه برکلی گرم پژوهش است، می گوید: "ابزار ما این امتیاز را دارد که آب را مستقیما ً به برق تبدیل نمی کنیم. ما خودمان می توانیم تصمیم بگیریم که [با این ابزار] آب آشامیدنی تازه تولید کنیم یا برق."

ساختار «فرش مانند» ابزار اختراعی این گروه پژوهشگر و دانشمند، که «فرش موج» خوانده شده، همراه امواج بالا و پایین می رود، و فشاری «ئیدرولیک» یا «آبی» پدید می آورد که آب دریا را به سوی ساحل تلمبه می زند.

از آب زیر فشار یا بسیار فشرده ای که این ابزار جدید به ساحل می فرستد، برای به حرکت درآوردن توربین ها و تولید برق می توان سود جست. همزمان، همین آب زیر فشار را به ابزار ویژه نمک زدایی می توان فرستاد، و آب آشامیدنی تازه تولید کرد.

آقای «لمان» می گوید: "نمونه های بزرگتر این ابزار موسوم به «فرش موج»، به جوامع کوچک ِ ساکن کرانه های دریا می تواند برق کافی برساند. در نتیجه، منبع انرژی یا نیروی موجود در امواج، در کل، پاسخگوی پانزده در صد از تقاضای جهانی در بخش نیروست که مقدار بسیار قابل توجهی است."

محمدرضا عَلَم، مهندس مکانیک، و سرپرست این گروه پژوهشگر، تاکید می کند که برای پرهیز از هر گونه تاثیر بر «اکوسیستم» و محیط زیست سواحل، «فرش موج» را می توان در مناطقی نصب کرد که «مناطق مرده» خوانده می شود، و در این مناطق، اکسیژن کافی برای زیست موجودات دریایی وجود ندارد.

این مهندس ایرانی تبار دانشگاه برکلی توضیح می دهد:

"گذاشتن این «فرش موج» در مناطق یاد شده در بستر دریا، برای محیط زیست مطلقاً بی خطر است."
بگفته این مهندس برآمده از سرزمین «فرش»، تنها یک متر مربع از این «فرش موج» برای دو خانه متوسط و شاخص آمریکایی می تواند برق کافی تولید کند، و این، در ابعاد گسترده تر، یعنی: اقیانوس می تواند برای تمامی شهرهای ساحلی برق ارزان تولید کند.
مهندس محمدرضا عَلَم، دانشمند ایرانی تبار، در کنار کارهای علمی، و اندیشه تولید برق و آب شیرین، بگواهی «یوتیوب» و شرکت کنندگان در جشن های نوروزی و شب یلدا در دانشگاه هایی که او در آنها درس خوانده و درس داده، سنتور نواز «شیرین» مضرابی نیز هست و «برق» هنرنماییش چشم ها را خیره می کند.
XS
SM
MD
LG