لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۴:۵۰

سفر سعد حریری به تهران متمرکز بر ترور رفیق حریری


سفر سعد حریری به تهران متمرکز بر ترور رفیق حریری

سعد حریری، نخست وزیر لبنان برای دیداری سه روزه به ایران سفر کرده است. سفر آقای حریری به ایران در پی سفر یک ماه پیش محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی به لبنان صورت می گیرد.

آقای حریری به دنبال کمک های ایران است تا از تبدیل تنش ها به خشونت های سیاسی جلوگیری شود. همزمان یک دادگاه سازمان ملل متحد برای انتشار یافته هایش درباره ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان، پدر سعد حریری آماده می شود.

اخیرا تلویزیون کانادا گزارشی را درباره تماس های تلفنی منسوب به شبه نظامیان حزب الله منتشر کرد. گزارش حاکی است که این تماس ها شواهدی قوی درباره مشارکت و دخالت حزب الله در قتل رفیق حریری به دست می دهد و جزئیات تحقیقاتی را در اختیار قرار میدهد که می گوید یک تیم هشت نفره تحت حمایت حزب الله رفیق حریری را ترور کرده اند.

دادگاه ویژه سازمان ملل متحد در بیانیه ای گزارش تلویزیون کانادا را محکوم کرد و آن را «مخاطره آمیز» خواند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از سعد حریری گفت احتمال مشارکت اعضای حزب الله به شکل انفرادی در قتل پدرش وجود دارد. اما آقای حریری حزب الله را به شکل کلی در ترور پدرش متهم نکرد.

روز یکشنبه در بیروت، حسن نصراله ، رهبر حزب الله لبنان گفت که اسرائیل قادر به حمله به خطوط مخابراتی لبنان بوده است و احتمالا از همین تکنولوژی برای ارتباط اعضای حزب الله به قتل حریری سود جسته است.

XS
SM
MD
LG