لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۵

انتقاد نروژ از ايران به دليل اعدام های در ملاء عام


انتقاد نروژ از ايران به دليل اعدام های در ملاء عام
انتقاد نروژ از ايران به دليل اعدام های در ملاء عام

وزير امور خارجه نروژ روز پنجشنبه جمهوری اسلامی ايران را بخاطر افزايش تعداد اعدامهای در ملأ عام و استفاده از مجازات مرگ در آن کشور به شدت مورد انتقاد قرار داد.

وی گفت شمار روز افزون اعدامهای در ملأ عام و کاربرد روشهای وحشيانه از قبيل به دار زدن افراد بر روی جرثقيل واقعاً تنفرآور است و شايسته يک جامعه مدرن نيست.

وی اضافه کرد که تحقيقات نشان داده است که جمهوری اسلامی در سال جاری ۱۵ تن را در ملأ عام به دار آويخته است. در مقام مقايسه، شمار بدار آويختگان در تمام سال گذشته فقط ۱۹ نفر بوده است.

يکی از سخنگويان وزارت خارجه نروژ به خبرگزاری فرانسه گفت نروژ اين اطلاعات را از فعالان حقوق بشر در ايران، و نيز از سازمانهای بين المللی بدست آورده است.

وزير خارجه نروژ همچنين گفت در مجموع جمهوری اسلامی در سال جاری ۱۸۷ نفر را اعدام کرده است. وی گفت نروژ اساساً با مجازات اعدام مخالف است بويژه هنگاميکه اين نوع مجازات در کشوری مانند ايران که حکومت قانون در آن بسيار ضعيف است، اجرا شود.

روز پنجشنبه ۴ نفر در بندرعباس به دار آويخته شدند. به نقل از معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان هرمزگان گزارش شده است که اين افراد به اتهام ارتکاب قتل و تجاوز صبح پنجشنبه در ملاء عام به دار آويخته شدند.

آمار اعدام ها ايران را پس از چين در رديف دوم فهرست کشورهايی قرار داده است که بيشترين احکام اعدام در آن کشورها صادر و اجرا شده است.

XS
SM
MD
LG