لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۰

صدها تن از مخالفان مجازات اعدام در رم تظاهرات کردند


صدها تن از مخالفان مجازات اعدام در رم تظاهرات کردند
صدها تن از مخالفان مجازات اعدام در رم تظاهرات کردند

رم، پایتخت ایتالیا شامگاه دوشنبه محل تجمع صدها تن از مخالفان مجازات اعدام بود که تلاش می کنند حمایت جهانیان را برای پایان دادن به این مجازات جلب کرده و سازمان ملل متحد را به تصویب قطعنامه ای در این زمینه، ترغیب کنند.

تجمع دوشنبه شب فعالان مخالف مجازات اعدام در رم پایتخت ایتالیا بخشی از اقدام مشترک جامعه کاتولیک سنت اگیدیو و ائتلاف جهانی علیه مجازات اعدام محسوب می شود که تلاش خود را بر منع مجازات اعدام در کشورهای جهان، معطوف کرده اند.

قرار است اجتماعات مشابهی در بیش از ۱۳۰۰ شهر ۸۵ کشور جهان از جمله مادرید، برلین و سئول برگزار شود.

اکثر اجتماعات روز ۳۰ نوامبر برگزار شدند که مصادف است با سالروز نخستین منع مجازات اعدام در سال ۱۷۸۶ میلادی.

مرکز تجمع اعتراضی رم، کلسیوم، میدان نبرد گلادیوتورها یا پهلوانان از جان گذشته، بود که با نورپردازی در شکل انگشت شست رو به بالا، نشانه ای که امپراتوران وقت برای حفظ جان پهلوان شکست خورده به آن مبادرت می کردند، همراه بود.

ماریو مارازیتی، سازماندهنده کمپین رم، با تاکید بر اینکه اعدام راه حل مناسبی نیست می گوید از میزان احکام اعدام در سراسر جهان کاسته شده است.

سازمان ملل متحد در ماه جاری میلادی برای تعلیق صدور احکام اعدام در سراسر جهان رای گیری نهایی خواهد کرد. ۱۰۷ کشورعضو، موافقت ضمنی خود با تصویب قطعنامه منع اعدام در جهان را اعلام کرده اند.

به گزارش ائتلاف جهانی علیه مجازات اعدام ۳۸ کشور با تصویب قطعنامه مخالفند و ۳۶ کشور نظر ممتنع نسبت به آن ابراز کرده اند.

برپایه گزارش این سازمان از سال ۲۰۰۷ به این طرف کشورهای بوتان، کیریباتی، مالدیو، مغولستان و توگو از مخالفان اولیه قطعنامه با تجدید نظر در این زمینه حمایت خود از منع جهانی مجازات اعدام را اعلام کرده اند.

کمپین مبارزه با مجازات اعدام در سال ۲۰۰۲ میلادی شکل گرفت.

XS
SM
MD
LG