لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۶

آنتونلا مگا خواستار آزادی همسر محکوم به اعدام خود، حميد قاسمی شال، از زندان ایران شد


Picture of jail.
Picture of jail.

يکی از کسانی که در ايران به اتهامی سياسی به اعدام محکوم شده است حميد قاسمی شال است. آنتونلا مگا همسر کانادیی حميد قاسمی شال همزمان با برگزاری نشست اخير رهبران کشورهای صنعتی جهان در شهر تورونتوی کانادا کوشيد در مقابل خبرنگاران که برای پوشش اين نشست گرد آمده بودند، توجه بين المللی را به وضعيت همسر خود جلب کند.

خانم مگا با حمل پلاکاردی خواستار آزادی همسر خود، حميد قاسمی شال، شد که در ايران مدت ۲۵ ماه است زندانی و محکوم به اعدام است.

خانم مگا به صدای آمريکا در باره همسر خود گفت که «در ارديبهشت ۸۷ حميد پس از سفر به ايران که برای ديدار از مادر بيمار خود رفته بود، درتهران بازداشت شد. وی در سال ۸۴ نيز به خاطر فوت پدرش به ايران سفر کرده بود.»

خانم مگا در باره اتهام همسرخود ميگويد «حميد متهم به جاسوسی است ولی حميد اين اتهام را رد کرده است.» اما تاکيد ميکند که حميد بيگناه است و هيچگونه فعاليت سياسی نداشته است.

حميد قاسمی از سال ۷۴ در کانادا اقامت داشته است. وی مدتی بعد از مرگ پدرش به ايران سفرکرده بود.

خانم مگا در ارتباط با دلائل ارائه شده در دادگاه در ايران گفت تنها يک ايميل است که گفته ميشود از سوی حميد برای برادرش البرز قاسمی فرستاده شده است که حميد بکلی فرستاندن چنين ايميلی را ردکرده است.

ناخدا يکم البرز قاسمی شال، ۵۱ ساله فرمانده سابق مرکز آموزش تخصصهای دريائی رشت، پنج سال بود که بازنشسته شده بود و در تهران زندگی ميکرد. وی در ارديبهشت ۸۷ بازداشت شد و به فاصله کمی حميد قاسمی نيز يازداشت ميشود. هردو آنان حدود ۱۸ ماه در سلولهای انفرادی بسر برده و به اتهام خبررسانی به سازمان مجاهدين خلق در دادگاه اول ارتش به اعدام محکوم ميشوند.

تنها مدرک مورد استناد در دادگاه ارتش يک صفحه کاغذ چاپی بود که مدعی بودند ايميلی است ازحميد به البرز قاسمی و دادگاه هيچگاه موافقت نکرد که اين ايميل، کارشناسی رايانه ای شود، که مشخص شود ساختگی است يا خير.

در مرحله بعدی پرونده به دادگاه انقلاب منتقل ميشود ودر مرحله تجديد نظر از سوی دادستانی ارتش حکم به حبس ابد، داده ميشود ولی در دادگاه انقلاب قاضی پرونده سلب صلاحيت ميکند و پرونده به ديوانعالی کشوررفته و حدود ۹ ماه پيش ديوانعالی کشور حکم اعدام را تاييد ميکند.

البرز قاسمی دراثر ابتلا به سرطان معده در ۲۹ ارديبهشت در بهداری زندان اوين درميگذرد.

گيتی پورفاضل وکيل مدافع حميد قاسمی برای اعاده دادرسی، پرونده را برای تخفيف مجازات به کميسيون عفو فرستاده است و تا زمانيکه کميسيون پاسخ نداده است حکم اعدام اجرا نميشود.

XS
SM
MD
LG