لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۹

پنجاه و هفتمین جلسه دادگاه حمید نوری؛ شاهد: من را چندین بار به «راهروی مرگ» بردند


حمید نوری (آرشیو)
حمید نوری (آرشیو)

پنجاه و هفتمین جلسه (بدون در نظرگرفتن جلسات فوق العاده) دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام های تابستان ۶۷ روز سه شنبه بیست و یکم دی ۱۴۰۰ برابر با یازدهم ژانویه ۲۰۲۲در استکهلم با شهادت ابوالقاسم (قاسم) سلیمان پور برگزار شد.

قاسم سلیمان پور از هواداران سازمان وحدت کمونیستی است که نخستین بار هشتم فروردین ۶۰ در بابلسر در استان مازندران دستگیر شد. او به خاطر ترس و رهایی از اعدام های تیرماه آن سال، موفق به فرار از زندان شد. شاهد بیست و سوم آبان ۶۰ دوباره در تهران دستگیر شد. او این‌بار به دلیل صحبت های انتقادی درباره آیت الله خمینی که در زمان شاه و در دانشگاه محل تحصیلش در شیکاگو آمریکا ایراد کرده بود، به ده سال زندان محکوم شد. او دو سال در انفرادی های بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری شد.

قاسم سلیمان پور در دوران زندان در اوین شاهد سخنان اسدالله لاجوردی در حسینیه آن زندان بود که به زندانیان گفت سزای شما که در برابر حکومت ایستاده اید، مرگ است. اما خمینی الان اجازه اعدام‌تان را نمی دهد.

قاسم سلیمان پور در سال ۶۵ به زندان گوهردشت منتقل شد. شاهد همراه با سایر زندانیان مارکسیست در جریان جداسازی زندانیان پیش از شروع اعدام ها، به بند شش منتقل شد و تا هنگام آزادی در آنجا بود. سلیمان پور شهادت داد که بارها با چشم بند و بدون آن با متهم دادگاه در زندان گوهردشت روبرو شد.

شاهد گفت حمید نوری یکبار او را به دلیل سبز کردن سبزه برای سال نو و تهیه پارچه‌ای قرمز با ستاره‌ای بر روی آن - که غالبا به عنوان نماد کمونیسم شناخته می‌شود - مورد ضرب و شتم و هتاکی قرار داد و او بلافاصله به سلول انفرادی منتقل شد. او شهادت داد که حمید نوری در ابتدا دستیار ناصریان (قاضی مقیسه) بود و بعد دادیار زندان شد.

قاسم سلیمان پور توضیح داد که چندین بار به راهروی مرگ برده شد. او یکبار هم پس از سوال و جواب توسط حمید نوری در دهم یا یازدهم شهریور ۶۷ در برابر هیات مرگ شامل اشراقی، علی رازینی و پورمحمدی قرار گرفت. شاهد توضیح داد که بنا به حکم صادره توسط هیات مرگ و بخاطر پخش خبر «شروع اعدام ها» به زندانیان، به همراه تعدادی دیگر ۶۰ ضربه شلاق خورد.

قاسم سلیمان پور پس از خاتمه اعدام ها، در یازدهم خرداد ۶۸ برای آخرین بار در دادیاری زندان گوهردشت بدون چشم بند در برابر حمید نوری مورد بازپرسی قرار گرفت. او که از اعدام ها جان سالم بدر برده بود، با گذاشتن سند به عنوان وثیقه از زندان آزاد شد.

در این جلسه وکیل مدافع حمید نوری با ذکر مواردی به مقایسه شهادت سلیمان پور در دادگاه با اظهاراتش در نزد پلیس سوئد پرداخت و مدعی شد که اظهارات او تفاوت دارند. شاهد در واکنش به این ادعا گفت که آنها مو به مو با هم یکی نیستند و نمی توانند هم باشند. وکیل نوری در پاسخ گفت او نیز در پی همین است تا بفهمد تفاوت ها در کجاست و چرا.

جلسه بعدی دادگاه روز چهارشنبه بیست و دوم دی با شهادت آذرنوش همتی برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG