لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

حمید نوری به صدای آمریکا: من شکنجه شده‌ام؛ با من مصاحبه کنید


دستنوشته حمید نوری خطاب به خبرنگار صدای آمریکا
دستنوشته حمید نوری خطاب به خبرنگار صدای آمریکا

حمید نوری با ارسال دست نوشته‌ای به خبرنگار صدای آمریکا مدعی شده است که مورد «سخت‌ترین شکنجه‌های جسمی و روحی» قرار گرفته و مایل است با «رسانه استعماری و استثماری و استبدادی» صدای آمریکا در این زمینه مصاحبه کند.

حمید نوری که به اتهام همدستی در کشتار زندانی‌ها در سال ۱۳۶۷ مجرم شناخته و به حبس ابد محکوم شده است، اکنون تقاضای تجدیدنظر کرده و دادگاه او در استکهلم سوئد در حال برگزاری است. او که در دور گذشته دادگاه سعی داشت چهره‌ای آرام از خود به نمایش بگذارد، در این دور گویا رویه متفاوتی در پیش گرفته و به گزارش حمیده آرمیده، خبرنگار صدای آمریکا، فریادهای او در جلسه اول دادگاه تجدیدنظر باعث اخراج او از جلسه شد. حمید نوری به عینکش معترض بود و مدعی بود که نمره آن با نیاز فعلی‌اش همخوانی ندارد.


او در پایان جلسه دوم که روز پنجشنبه ۲۲ دی برگزار شد دستنوشته‌ای خطاب به حمیده آرمیده ارسال کرد و ضمن تکرار ادعاهای مقامات جمهوری اسلامی درباره ایالات متحده آمریکا و رسانه صدای آمریکا مدعی شد «۳ سال و ۲ ماه است در سلول انفرادی در سخت‌ترین شرایط» بوده و مورد «سخت‌ترین شکنجه‌های جسمی و روحی» قرار گرفته است. او همچنین نوشته است که می‌خواهد «از حقوق بشر آمریکایی و سوئدی» بگوید.

ادعای شکنجه حمید نوری بارها توسط خانواده او نیز مطرح شده و مواردی مانند دسترسی نداشتن به چای، پخش نشدن برنامه‌هایی به زبان فارسی از تلویزیون سلول او، و نیاز به عینک جدید را از مصادیق شکنجه برشمرده‌اند. این موارد با توجه به آن چه که حمید نوری در سال‌های دهه ۶۰ در زندان انجام داده و وضعیت فعلی زندان‌های جمهوری اسلامی دستمایه اعتراض و تمسخر کاربران شبکه‌های اجتماعی شده است.


حمیده آرمیده، خبرنگار صدای آمریکا که از روز نخست دادگاه حمید نوری در محل حضور داشته و تمام جلسات آن را به همراه گفتگو با شاهدان، شاکیان و دست‌اندرکاران پرونده پوشش داده، بارها از خانواده آقای نوری درخواست مصاحبه کرده، اما پاسخ منفی شنیده است و در مقابل آنها اقدام به فیلمبرداری از او و حتی توهین به فیلمبردار صدای آمریکا کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG