لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

حامد فرد: توماج صالحی رپ واقعی را اجرا می‌کند که موسیقی اعتراضی است 


حامد فرد
حامد فرد

واکنش‌ها به دستگیری توماج صالحی، خواننده جوان موسیقی رپ در ایران، همچنان ادامه دارد. او روز دوشنبه پس از هجوم نیروهای امنیتی ایران به منزلش بازداشت شد و در مکان نامعلومی زندانی است.

توماج صالحی تاکنون چندین اثر جنجالی و بحث‌انگیر منتشر کرده است. وی در آهنگ‌های خود با رویکردی اعتراضی به مسائل سیاسی، اجتماعی، و اقتصادی می‌پردازد و حتی به صورت مستقیم از حامیان حکومت ایران انتقاد می‌کند.

در روزهای اخیر تعدادی از هنرمندان موسیقی ایران، از جمله خواننده‌های موسیقی رپ در رسانه‌های خبری یا شبکه‌های اجتماعی به دستگیری توماج صالحی اعتراض کردند.

حامد فرد خواننده‌ای که خود به دلیل محدودیت‌ها و مشکلات موجود در ایران، مجبور به ترک این کشور شد، یکی از این هنرمندان بود.

او که در حال حاضر در اروپا زندگی می‌کند، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «توماج صالحی رپ واقعی را اجرا می‌کند، او راهی را در پیش گرفته است که در سال‌های قدیم، رپرهای سیاهپوست آمریکایی رفتند و با آثار خود به نژادپرستی اعتراض می‌کردند، یعنی اصول و چارچوب موسیقی رپ اعتراض است، و این رویکردی است که من نیز در آثارم دارم و این راه را ادامه خواهم داد.»

تصویر توماج صالحی در موزیک ویدیو سوراخ موش
تصویر توماج صالحی در موزیک ویدیو سوراخ موش

حامد فرد می‌افزاید: «اشعاری که توماج صالحی می‌نویسد ضد حکومت جمهوری اسلامی است، و سرکوبگری‌های این حکومت را که سوار بر کارگران و فقرای ایرانی است، نمایان می‌کند. متأسفانه چون توماج صالحی در ایران بود، انتظار داشتم که او‌ را دستگیر کنند و وزارت اطلاعات با او برخورد کند. مطمئنم که چیزی از ارزش‌های توماج کم نمی‌شود، سال‌ها پیش من را دستگیر کردند و خواستند تا صدای بنده را خفه کنند، ولی موفق نشدند و با قدرت بیشتری به کارم ادامه دادم. توماج صالحی هم چنین آینده‌ای خواهد داشت و نمی‌توانند صدای او را خفه کنند.»

حامد فرد که خود به دلیل فعالیت‌های هنری و آثار اعتراضی خود در ایران، توسط نیروهای امنیتی دستگیر و مدتی نیز زندانی شده بود، درباره این تجربه می‌گوید: «هفت سال پیش برای دومین بار در ایران دستگیر شدم، البته پیش از آن پدرم را بازداشت کردند و او را تهدید کردند تا به من بگوید تا خود را تحویل آنها دهم. پس از اینکه خود را معرفی کردم، من را به خانه‌ای بردند که هرگز ندیدم، ولی یک خانه ویلایی بود و در آنجا با بدترین شرایط با من برخورد کردند که واقعا باعث تأسف است.»

او در ادامه می‌افزاید: «من هنرمندی بودم که از درد جامعه خود می‌گفتم، واقعا شایسته چنین برخوردی نبودم، برای آنها هیچ تفاوتی میان من یک هنرمند با قاتل، جانی، یا بمب‌گذار وجود نداشت. جوری با من رفتار می‌کردند که خودم هم شک کردم که جرمم فقط خواندن موسیقی رپ بوده است.»

حامد فرد
حامد فرد

حامد فرد در بخش دیگری از مصاحبه با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «وقتی من‌ را به زندان عمومی بردند تا ببینم در آینده ممکن است کجا زندگی کنم، با چند دزد، قاتل، و جانی هم اتاقی شدم. البته به نظرم آنها انسان‌های شریف‌تری نسبت به زندان‌بان‌ها و حتی کل نظام جمهوری اسلامی بو‌دند.»

این خواننده موسیقی رپ افزود: «خاطرات بدی از این دوران دارم و هنوز کابوس زندان و دستگیری را می‌بینم، و این یک مشکل روحی و‌ روانی است که نه تنها برای من، بلکه برای تمامی خبرنگاران، روزنامه‌نگاران، و خواننده‌های موسیقی اعتراضی در ایران پیش آمده است، و اتفاق خواهد افتاد.»

وی با اشاره به اینکه توماج صالحی بدون شک شرایط دشواری را تجربه می‌کند، ابراز امیدواری کرد تا او زودتر از زندان آزاد شود و گفت «مطمئن است که توماج صالحی با قدرت به خواندن و اجرای موسیقی اعتراضی ادامه خواهد داد.»

حامد فرد
حامد فرد

حامد فرد درباره اینکه برخی می‌گویند با آهنگ‌های موسیقی رپ و چنین اشعاری در همه کشورهای جهان با برخورد حکومت‌ها مواجه می‌شود، گفت: «من چنین تصوری ندارم، حکومت‌ها با هم متفاوت هستند. مثلا در آمریکا کانیه وست تا مرز نامزدی ریاست جمهوری پیش می‌رود و می‌خواهد قدرتی را که در خود حس می‌کند، مقابل دونالد ترامپ به نمایش بگذارد. ولی در کشور دیگری مانند بلاروس، خبرنگار مخالف حکومتی که در لهستان زندگی می‌کرد و سوار بر هواپیمای مسافری در حال عبور از آسمان بلاروس بود، به دستور لوکاشنکو با هواپیمای جنگی مجبور به فرود می‌کنند تا دستگیر شود؛ یعنی کشورها با هم‌ متفاوت هستند.»

این خواننده موسیقی رپ در ادامه گفت: «ایران جزو کشورهایی است که دیکتاتوری تأثیر بد خود را بر ژانر موسیقی اعتراضی گذاشته است، و متأسفانه افرادی مانند من، توماج صالحی، و بچه‌های دیگری که در زمینه موسیقی اعتراض کار می‌کنند، باید منتظر چنین برخوردهای خشنی از سوی حکومت ظالم جمهوری اسلامی باشند.»

XS
SM
MD
LG