لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۳۶

پليس آلمان مسجد طيبه را در هامبورگ تعطيل کرد


پليس هامبورگ می گويد روز دوشنبه يک مسجد را که با گروههای مسلح اسلامگرای پاکستان و افغانستان ارتباط هايی داشت، تعطيل کرد.

مسجد طيبه که پيشتر مسجد قدس ناميده می شد مرکز رفت وآمدهای مکرر محمد عطا رهبر گروهی بود که حمله القاعده را به برجهای دوقلوی مرکز تجارت جهانی نيويورک، برعهده داشت.

با وجود تغيير نام مسجد که در منطقه سن جورج هامبورگ واقع شده است مأموران مخفی آلمان از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ رفت وآمدهای اين محل را زير نظر داشتند. بامداد روز دوشنبه بيش از ۲۰ مامور پليس مسجد را محاصره و پس از بازرسی های دقيق، تعطيل کردند.

به گفته کريستوفر الهاس، وزير کشور هامبورگ، انجمن فرهنگی وابسته به مسجد را نيز منحل اعلام کردند. وزير کشور هامبورگ گفت مسجد به پايگاه جهادی ها تبديل شده بود و درآنجا برای گروههای مسلح شورشی پاکستان و افغانستان يارگيری می شد. وزير کشور هامبورگ درکنفرانس خبری روز دوشنبه گفت «مسجد طيبه از سالها پيش پايگاه عمده جهادی ها شده بود. جهادی ها از راه های تبليغی، پشتيبانی، برنامه ريزی تدارکاتی و دادن پول به آنچه جنگ مقدس جهانی می نامند، ياری می رسانند.»

کريستوفر الهاس درادامه سخنان خود تأکيد کرد که به گروههای ستيزه جو اجازه نخواهدداد هامبورگ را پايگاه خود سازند. و گفت «ما نمی توانيم اجازه دهيم هامبورگ محل ديدار و تماس گروههايی بشود که می خواهند يک جامعه اسلامی را حتا در صورت لزوم با زور، برما تحميل کنند.»

پليس آلمان درباره امکان دستگيری کسی سخنی نگفت. محمد عطا اسلامگرای مصری که در بامداد روز ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ نخستين هواپيمای مسافری ربوده شده توسط القاعده را به برج تجارت جهانی کوباند در دهه ۱۹۹۰ در دانشگاه هامبورگ تحصيل کرده است. وی همراه با ساير توطئه گران هواپيما ربا بطور مداوم به مسجد يادشده رفت و آمد داشته است.

XS
SM
MD
LG