لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

تأثير مبادله زندانيان بر موقعيت حماس و محمود عباس در فلسطين


تأثير مبادله زندانيان بر موقعيت حماس و محمود عباس در فلسطين
تأثير مبادله زندانيان بر موقعيت حماس و محمود عباس در فلسطين

همراه با آزادی سرباز اسراییلی، فلسطینیان بازگشت زندانیان را جشن می گیرند.

یک سرباز اسراییلی که ستیزه گران حماس او را پس از پنج سال اسارت آزاد کردند به والدینش پیوسته است، در همین حال هزاران فلسطینی، آزادی صدها زندانی فلسطینی در برابر رهایی سرباز اسراييلی را جشن گرفته اند.

یک هلیکوپتر نظامی اسراییل روز سه شنبه گروهبان گیلعاد شالیط را به پایگاهی در مرکز کشور، که پدر و مادرش در آنجا در انتظار او بودند، برد. هزاران نفر در خیابان ها صف کشیده بودند و پرچم های اسراییل را تکان می دادند. پدرش گفت سرباز از بازگشت به کشور خوشحال است اما از چند بیماری ناشی از اسارت رنج می برد.

در این میان، جمعیت انبوهی از فلسطینیان برای شرکت در مراسم پیشباز از حدود ٣٠۰ زندانی که از زندان های اسراییل آزاد شدند، در شهر غزه تجمع کردند. هزاران فلسطینی دیگر برای استقبال از بیش از ١۰٠ زندانی سابق در شهر رام اله در کرانه غربی جمع شدند. چهل فلسطینی آزاد شده در ترکیه، سوریه و قطر در تبعید بسر می بردند.

اسماعیل هنیه، نخست وزیر حماس، در سخنان آتشینی در تجمع عظیم طرفدارانش، آزادی زندانیان فلسطینی را یک «پیروزی از جانب خداوند» نامید؛ و جمعیت، حماس را ترغیب می کردند که سربازان اسراییلی بیشتری را برباید، و شعار می دادند «مردم گیلعاد جدیدی می خواهند.»

خالد مشعل، رهبر حماس در قاهره، از آزادی زندانیان استقبال کرد و گفت گروه او اسراییل را مجبور کرد «بهایی بپردازد.»

در رام اله، محمود عباس، رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی، زندانیان آزاد شده را بعنوان رزمندگان آزادی در پیکار فلسطین برای ایجاد یک کشور مستقل و پایان دادن به اشغال اسراییل ستود.

پیشتر در روز سه شنبه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، پس از خوشآمدگویی به شالیط در پایگاه هوايی، هشدار داد هر فلسطینی آزاد شده که به تروریسم باز گردد، مسئول شناخته خواهد شد. اکثر آزادشدگان به دلیل درگیری در حملات مرگبار به اسراییلیان به زندان ابد محکوم شده بودند.

شالیط پس از آزادی در مصاحبه ای با تلویزیون مصر گفت حالش خوب است و ابراز امیدواری کرد مبادله زندانیان به برقراری صلح بین اسراییل و فلسطینیان، منجر شود.

گيلاد شاليط که اینک ٢۵ سال دارد، در سال ٢۰٠۵ در حمله مرزی ستیزه گران فلسطینی از غزه به جنوب اسراییل، دستگیر شد.

مبادله زندانیان که با میانجیگری مصر صورت گرفت از حماس می خواهد شالیط را در برابر بازگشت همزمان ٤۷۷ زندانی فلسطینی آزاد کند. و اسراییل باید ۵۵٠ زندانی فلسطینی دیگر را در یک دوره دوماهه آزاد سازد.

XS
SM
MD
LG