لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۷

افزایش اعدام و بازداشت‌ بلوچ‌ها؛ فشارهای امنیتی‌ بر مولوی عبدالحمید افزایش یافته است


دست‌نوشته اعتراضی یک شهروند بلوچ در نماز جمعه زاهدان
دست‌نوشته اعتراضی یک شهروند بلوچ در نماز جمعه زاهدان

سردبیر «سایت خبری حال‌وش» می‌گوید که نیروهای امنیتی بازداشت نزدیکان امام جمعه اهل سنت زاهدان و کارکنان مسجد مکی را تشدید کرده‌اند تا بتوانند هم اعتراضات زاهدان را خاموش کنند و هم ایشان را از ادامه خطبه‌های انتقادی علیه‌ حاکمیت بازدارند.

شیراحمد شیرانی زندانی سیاسی پیشین و سردبیر «سایت خبری حال‌وش» در گفتگو با ویژه برنامه «زاهدان؛ نفس جنبش» صدای آمریکا، تصریح کرد: «بعد از آشکار شدن طرح ترور نافرجام مولوی عبدالحمید و اعتراف مظنون سوءقصد به جان امام جمعه اهل سنت زاهدان، دست‌کم هفت تن از اهالی مسجد مکی از جمله «نوه مولوی عبدالحمید»، «تیم تصویر‌برداری»، «تیم انتظامات» و «برخی طلاب مدرسه» توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند که کماکان خبری از وضعیت آنها در دست نیست.

او با انتقاد از تداوم بازداشت «مولوی عبدالمجید مرادزهی»، مشاور امام جمعه اهل سنت زاهدان افزود: «در طول ماه‌های گذشته شاهد افزایش بازداشت‌ها و به عبارتی «بازداشت فله‌ای» بلوچ‌ها و اعدام آنها بوده‌ایم که ۹۵ درصد این اعدام‌ها به اتهام قاچاق مواد مخدر انجام می‌شود.»


در ادامه فشار دستگاه‌های امنیتی به مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، ۲۱ تیرماه تلویزیون جمهوری اسلامی از بازداشت ۱۳۲ نفر از مبلغان مذهبی در مدرسه علمیه مسجد مکی زاهدان خبر داد.

به گفته رسانه‌های رسمی حکومت این افراد پس از بازداشت به دلیل «نداشتن اجازه اقامت» از کشور اخراج شدند.

شنبه ۱۷ تیرماه نیز پس از حمله مسلحانه عوامل گروه «جیش‌العدل» به کلانتری ۱۶ زاهدان نیروهای امنیتی دست به بازداشت‌‌های گسترده در زاهدان زدند و به نوشته کمپین فعالان بلوچ و سایت حال‌وش فضای شهر نظامی شده و نیروهای امنیتی تعداد زیادی از شهروندان را در خیابان‌ها بازداشت کردند.

پس از حمله مسلحانه به این کلانتری مولوی عبدالحمید در واکنش به این حمله و درگیری‌های صورت گرفته گفت که نسبت به این اقدام «نگران» است و آن را «محکوم می‌کند.»

XS
SM
MD
LG