لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۴

مراسم جشن هالووين يا فستيوال موسيقی جادوی سياه درشهرنيواورلئان آغاز می شود


مراسم جشن هالووين يا فستيوال موسيقی جادوی سياه درشهرنيواورلئان آغاز می شود
مراسم جشن هالووين يا فستيوال موسيقی جادوی سياه درشهرنيواورلئان آغاز می شود

امروزه جشن هالووين يکی ازمحبوب ترين مراسم سنتی سال محسوب می شود که همه افراد از هرسن و سال به ويژه بچه ها از آن استقبال می کنند، بزرگسالان هم در ضيافت ها و گردهم آيی های مختلف برای يک شب درقالب شخصيت های خيالی وواقعی ديگری فرومی روند

«امينم» رپر معروف و گروه راک اندرول «کيس» آخرهفته ای که به روز هالووين در شنبه ٣١ اکتبر ختم می شود را با کنسرتی به نام «جادوی سياه» درشهرنيواورلئان آغاز می کنند. اين کنسرت پانک وراک درپارک شهر نيواورلئان، در کنار درياچه و درختان تنومند بلوط اين پارک برگزار خواهد شد.

استيون رهارگ، تهيه کننده و برگزارکننده کنسرت «وودوو» يا «جادوی سياه» می گويد: «اين تنها کنسرتی است که امينم امسال اجرا خواهد کرد. ما خيلی هيجان زده هستيم از اينکه می توانيم امينم را يک بارديگر اينجا در نيواورلئان داشته باشيم.» امنيم درگذشته در سال ٢٠٠٠ هنگامی که ناگهان با نخستين آلبوم برنده جايزه گرامی خود «اسليم شيدی» به معروفيتی جهانی رسيده بود به نيواورلئان آمد و کنسرتی در اين شهربرگزارکرد.

امينم پس از اجرای يک تورسراسری درآمريکا درسال ٢٠٠٥ از انظارمخفی شد و تا اين تاريخ که او آلبوم تازه ای به نام «ريلپس» را به بازارداده است از او خبری نبود. آخرين آلبوم امينم درسال ٢٠٠٤ منتشرشده بود. در کنسرت هالووين قراراست که امينم آهنگ هايی از اين آلبوم تازه را برای نخستين بار برروی صحنه اجرا کند و گشايش گر اين کنسرت هيجان انگيز با همکاری گروه پرطرفدار «کيس» باشد.

مراسم جشن هالووين يا فستيوال موسيقی جادوی سياه درشهرنيواورلئان آغاز می شود
مراسم جشن هالووين يا فستيوال موسيقی جادوی سياه درشهرنيواورلئان آغاز می شود


روز شنبه (روز هالووين) علاوه برکيس، جينز اديکشن، وولف مادر، بلاک ليپز، جورج کلينتون و پارليمينت فانکدليکز نيز به اجرای موسيقی خواهند پرداخت و قرار است تا شرکت کنندگان همگی با لباس های مبدل و تزئينات هالووين به پارک محل برگزاری اين کنسرت بيايند. روز يکشنبه اين کنسرت سه روزه هالووين با اجراهايی از «لنی کراويتز»، فلامينگ ليپز وميت پاپت ادامه خواهد يافت. پپرکينان، گيتاريست گروه هوی متال « داون» می گويد:« شهرنيواورلئان برای کارناوال ماردی گراس به معروفيت رسيده است اما صبر کنيد ببينيد اين آخرهفته هالووين چه ديوانه بازی خواهد بود!!»

فستيوال موسيقی جادوی سياه که درطول سال ها برگزار شده است، سال گذشته بيش از ١٠٠ هزانفر شرکت کننده داشته است. امسال بيش از ١٠٠ گروه موسيقی درسه شبانه روز پياپی دراين کنسرت به اجرای برنامه خواهند پرداخت. درکنسرت امسال «جلو بيافرا» هنرمند، شاعر، فعال حقوق بشری و «کينان» يک شاعرو رپر اهل سومالی ساکن کانادا نيز شرکت دارند و دربخش بين المللی اين کنسرت سه روزه شرکت خواهند کرد.

بسياری از گروه های موسيقی شرکت کننده، نقش های فعالی درکمکرسانی به قربانيان و بازماندگان طوفان «کاترينا» که در سال ٢٠٠٥ شهر نيواورلئان را فلج کرد داشته اند. اعضای گروه «وايد اسپرد پنيک» درنظردارند تا از يکی از محلاتی که اين گروه با پرداخت ١٥٠ هزاردلار مبلغ اهدايی درآن مساکنی برای مردم بی خانمان ساخته است ديدن کنند.

اجرای کنسرت های ويژه هالووين يکی از رسوم قديمی موزيسين ها در آمريکاست که از دهه ٦٠ و ٧٠ به بعد درشهرهای مختلف به ويژه درنيويورک و لس آنجلس با حضور موسيقی دان هايی چون «آليس کوپر»، گروه «کيس» و «آزی آزبورن» که با موسيقی «هوی متال» و نقش های عجيب و غريب روی صورت هايشان و بازی با مار و جانوران ترسناک روی صحنه جلوه های ويژه ای به اين کنسرت ها می بخشند رواج داشته است.

جشن هالووين که از دوهزار سال قبل تاکنون درآخرين روز ماه اکتبر، در ميان مردم غرب برگزار ميشود، بيان کننده اعتقاد پيشينيان آنان به جهان آخرت است. آخرين روز ماه اکتبر (نهم آبان ماه) زمان برگزاری يکی از جشن‌های مذهبی در کشورهای اروپايی و آمريکايی است که به نام هالووين يعنی روز همه مقدسين معروف است. بنيانگذاران اين جشن، از اهالی قوم «سلتی» بوده اند که سال‌ها پيش از ميلاد مسيح در ايرلند و شمال فرانسه زندگی ميکردند. به روايت اين قوم آغاز سال ميلادی اول نوامبر است و با اين اعتقاد آخرين شب سال يعنی سی و يکم اکتبر را زمان يادآوری از ارواح درگذشته قرار دادند و به اين ترتيب جشنی برپا مي‌کردند. در اين جشن مردم ضمن گردهم آيی، آتش می‌افروختند، حيوانات را قربانی می کردند و هر غذايی که داشتند را با ديگران قسمت می‌کرد و همگی بر سر يک سفره می‌نشستند چراکه بر اين باور بودند که در اين شب راه ميان دو جهان باز مي‌شود و ارواح درگذشتگان‌شان نيز در اين جمع حاضر مي‌شوند و درکنار آن ها حضور می يابند. بنابراين کسانی که با سخاوت بيشتری در اين جشن شرکت مي‌کردند مورد شفاعت درگذشتگان نزد خداوند قرار گرفته و تا پايان آن سال از گزند بدي‌ها و بلاها در امان مي‌ماندند.

از ديگر مراسمی که دراجرای مراسم هالووين از زمان های دور انجام می گرفته و امروز به صورتی کاملاً دگرگون درآمده است بايد از پوشيدن لباس های مخصوص نام برد. پوشيدن لباس‌هايی از پوست سر حيوانات، پيشگويی توسط کشيشان، خوردن سيب که سمبل پومانا (خدای ميوه و درخت) بود و بردن باقی مانده‌های آتش و خاکستر به خانه‌ها با اين نيت که آنها را از بدي‌ها و از سرمای زمستانی که در پيش بود در امان بدارد. در انتها کشيش‌ها با شب زنده‌داری، دعا و نماز آخرين شب سال را به پايان برده و ارواح مقدس را از برزخ به بهشت رهمنون می‌کردند.

پس از گذشت ساليان دراز و با حمله رومي‌ها به اين منطقه آيين‌ هالووين دچار تغييراتی شد که ورود مسيحيان کريستين به اين سرزمين و اختلاط عقايد آنها به يکديگر در اين تغييرات بي‌تأثير نبوده است تا جايی که تا که کم‌کم «شب همه مقدسين» ديگر تنها متعلق به ارواح پاک نبود بلکه شياطين و ارواح خبيثه را نيز در اين جشن حاضر مي‌دانستند. از اين رو برخی از مردم در جشن هالووين لباس‌های عجيب و ترسناک مي‌پوشيدند تا در برابر ارواح گناهکار ايستادگی کنند و به شکلی نمادين آنها را ترسانده و از ميان خود برانند. رفته رفته با شکل گيری زندگی شهری، کشاورزان تنها قشری شدند که مصرانه اين جشن را برگزار می‌کردند و مثلا به در خانه‌های ديگران می‌رفتند و طلب غذا و خوراکی برای پذيرايی در جشن مي‌کردند. در همين دوران موضوع تريت (رفتار نيک) و تريک (حيله و نيرنگ) پيش آمد، به اين صورت که اگر کسی سخاوت به خرج می‌داد و چيزهای بيشتری به هالووين اهدا مي‌کرد برای او يک کار نيک انجام مي‌دادند و هر کس کالا يا خوراک قابل توجهی نمی‌داد او را به سخره و بازی می‌گرفتند.

اوايل سده ۱۹ بسياری از ايرلندی‌ها به آمريکا مهاجرت کردند و به اين ترتيب بسياری از آيين‌ها و اعتقاداتشان بار ديگر دچار تغيير و تحول شد به عنوان مثال آمريکايی‌ها حضور شياطين و ارواح گناهکار در هالووين را بيشتر مورد استقبال قرار دادند و بيشتر سمبل‌هايی که برای آن در نظر گرفتند ترسناک و خشن بود تا آنجا که شرارت و شيطنت در اين شب کاملاً عادی و معمولی به نظر می‌رسيد. گاه پيش می‌آمد که راه مردم را مي‌بستند، به در خانه‌ها سبزی و ميوه پرتاب مي‌کردند، با سنگ و کلوخ دودکش‌ خانه‌ها را مسدود می‌کردند و ديگران را مورد آزار و اذيت قرار مي‌دادند با اين عنوان که اين اتفاقات ناشی از حضور ارواح موذی و شياطين است و آنها هستند که مرم را «تحريک» مي‌کنند. اين اعمال باعث شد برگزاری هالووين در آمريکا برای مدتی متوقف و مسکوت بماند و پس از آن برای اولين بار به طور رسمی در سال ۱۹۲۰ به شکلی متعادل در آمريکا، هالووين جشن گرفته و به عنوان يک روز مذهبی شناخته شد. هر چند که باز هم اين مراسم با آنچه در ذهن و نيت پديدآورندگان قديمی آن بود بسيار متفاوت برگزار شد.

امروزه جشن هالووين يکی ازمحبوب ترين مراسم سنتی سال محسوب می شود که همه افراد از هرسن و سال به ويژه بچه ها از آن استقبال می کنند. بزرگسالان هم در ضيافت ها و گردهم آيی های مختلف برای يک شب درقالب شخصيت های خيالی وواقعی ديگری فرومی روند.
XS
SM
MD
LG