لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۲۷

مروری بر پیشینه مرد ایرانی کانادایی متهم به فعالیت تروریستی در کانادا


در شرایطی که هیوا علیزاده و مصباح الدین احمد و خرم شر، سه کانادایی متهم به فعالیت های تروریستی و توطئه برای حمله به ادارات دولتی و سیستم حمل و نقل کانادا روز چهارشنبه در دادگاه محاکمه می شوند، يک نشریه کانادایی به بررسی پیشینه هیوا علیزاده، مرد ایرانی-کانادایی متهم این پرونده پرداخته است.

رسانه های کانادا هیوا علیزاده را رهبر این حلقه تروریستی خوانده اند.

نیروهای امنیتی کانادا، روز چهارشنبه ( ٢٥ اوت ) طی عملیات سری موسوم به « پروژه سمبوسه »، این سه مرد کانادایی را به اتهام فعالیت های تروریستی و به ظن توطئه برای بمب گذاری و ارتباط و همکاری با یک گروه تروریستی بازداشت کردند.

بنا به گزارش های منتشر شده در کانادا، آقای علیزاده سی ساله است، حدود یک دهه پیش به کانادا مهاجرت کرده و بیشتر این دوران را در شهر وینیپگ اقامت داشته است. وی در سال ٢٠٠٨ وینیپگ را ترک کرده و در اتاوا ساکن شد.

هیوا علیزاده براساس مفاد قانون ضد تروریسم کانادا متهم شده است آگاهانه توطئه چینی برای یک فعالیت تروریستی را تسهیل و برای یک گروه تروریستی، کمک های مالی گردآوری کرده و ملک و یا خانه در اختیار یک گروه تروریستی قرار داده است. داشتن ماده منفجره به نیت آسیب رساندن به دیگران نیز از جمله اتهامات این مرد کانادایی ایرانی تبار است.

براساس روزنامه کانادایی گلوب اند میل، هیوا علیزاده متولد شهر مرزی سردشت و فرزند یک خانواده هشت نفره مسلمان سنی است که از جمله جان بدر بردگان از حمله شیمیایی صدام حسین به مناطق کردنشین منطقه در سال ١٩٨٧ به شمار می رود.

هیوا علیزاده در سن ١٩ سالگی از طریق مرز ترکیه ایران را ترک کرد و به کانادا پناهنده شد. وی در مدت نه سال اقامت خود در شهر وینیپگ، به مشاغل کارگری ساختمان، نگهبانی آپارتمان ها، فروشندگی در مغازه های اسلامی و فراشی مدارس پرداخت. وی همچنین در دانشکده وینیپگ در رشته مهندسی برق تحصیل کرده است. آقای علیزاده با یک زن از بومیان کانادا که به اسلام گرویده، ازدواج کرده است.

رزگار علیزاده، برادر هیوا نیز که در ایران و در نزدیکی مرز عراق اقامت دارد، به همدستی و توطئه چینی با برادرش در کانادا، ارتباط با گروه های تروریستی، برنامه ریزی برای حمله به اتاوا و نیز گردآوری پول برای گروه های شورشی در افغانستان متهم شده است.

رزگار علیزاده در مصاحبه طولانی با گلوب اند میل، کلیه این اتهامات را بی اساس خوانده و از بازداشت برادرش در کانادا و اتهامات سنگین علیه وی به شدت متعجب شده است. وی تاکید کرده در طول عمر خود هرگز خاک ایران را ترک نکرده و با هیچ گروه تروریستی و یا حزب سیاسی در هیچ کشوری در تماس نبوده است.

رزگار علیزاده به خبرنگار این نشریه گفته است هیوا طی دهه گذشته دو بار و فقط برای شرکت در مراسم حج به عربستان سعودی سفر کرده است.

روزنامه کانادایی گلوب اند میل از منابع پلیس نقل می کند که آقای علیزاده با یک گروه شورشی اسلام گرا در منطقه مرزی پاکستان ارتباط داشته و وی تنها فرد این گروه است که به نگهداری و یا ساخت مواد منفجره متهم شده است.

پلیس کانادا پس از جستجوی منازل افراد مظنون در پرونده «پروژه سمبوسه»، بیش از پنجاه تخته مدار پیچیده و مجهز به فن آوری پیشرفته و دوربرد را توقیف کرده است که برای کنترل و انفجار بمب از راه دور طراحی شده اند. آن ها همچنین چندین کامپیوتر و جعبه حاوی مطالب مربوط به اقدامات تروریستی، نوار ویدئویی و دستورالعمل برای اقدامات خرابکارانه را توقیف کرده اند.

XS
SM
MD
LG