لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۹

گزارش: جزئيات بيانيه جديد وزارت خارجه آمريکا در مورد کشته شدن هاله سحابی


گزارش: جزئيات بيانيه جديد وزارت خارجه آمريکا در مورد کشته شدن هاله سحابی
گزارش: جزئيات بيانيه جديد وزارت خارجه آمريکا در مورد کشته شدن هاله سحابی

وزارت امور خارجه آمريکا شديداً از دولت ايران در مورد عدم رعايت حقوق بشر انتقاد کرده است. اين انتقاد جديد در بيانيه ای ديگر در مورد چگونگی درگذشت يا قتل هاله سحابی بيان شده است. وزارت امور خارجه آمريکا اظهار داشته توضيحی که تا کنون دولت ايران در مورد علت درگذشت خانم سحابی ارائه داده رضايتبخش نيست.

بيانيه جديد از کلمه کشتن در مورد نحوه فوت خانم سحابی استفاده کرده است. وزارت امور خارجه آمرکيا شديداً کشتن هاله سحابی را محکوم کرده است. در ۲۴ ساعت پس از درگذشت خانم سحابی دولت آمريکا اطلاعات جديدی از واقعه دريافت کرده است.

بيانيه وزارت امور خارجه آمريکا از شاهدان عينی و روايات معتبر نقل قول کرده که خانم سحابی در اثر اقدامات قابل سرزنش نيروهای امنيتی ايران درگذشت. بيانيه ميگويد توضيحاتی که دولت ايران تا اين زمان در مورد چگونگی فوت وی اظهار داشته قابل قبول نيست.

دولت آمريکا ضمناً اشاره ميکند به اينکه دولت ايران حتی مراسم ختم پدر و فرزند را مختل کرد و نيروهای امنيتی اعضای گروههای «مادران سوگوار» و «زنان برای صلح» را مورد ضرب و شتم قرار دادند تا مانع از شرکت آنان در آن مراسم شود.

دولت آمريکا در بيانيه ميگويد نميتوان تصور کرد که چطور ممکن است دولتی تا اين ميزان از شهروندان خود هراس داشته باشد که دستور ميدهد با فرزندی که در سوگ پدرش است، در مراسم تشييع جنازه و دفن آن پدر، به زور متوسل شوند.

دولت آمريکا ميگويد آشکاراست که دولت ايران دولتی ست که با مردم خود وحشيانه برخورد ميکند، آنان را با اتهامات مبهم زندانی و شکنجه ميکند. دستشان را از جهان کوتاه ميکند و حقوق اوليه بشر را از آنان دريغ ميکند.

به اين دليل است که جامعه بين المللی قريب به اتفاق توافق کرد که شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارشگر مخصوص برای ايران تعيين کند.

بيانيه گفته است دولت آمريکا به گزارشگر پيشنهاد خواهد داد که در اولين فرصت مغتنم در خصوص اين حادثه نيز تحقيق کند.

دولت آمريکا مجدداً به خانواده سحابی دوستان و حاميان آنها در سراسر جهان تسليت گفته است.

XS
SM
MD
LG