لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۳

رقاص آمریکایی به گروه باله «بلشوی» پیوست


رقاص آمریکایی به گروه باله «بلشوی» پیوست
رقاص آمریکایی به گروه باله «بلشوی» پیوست

«دیوید هالبرگ» یک رقاص باله آمریکایی به عنوان رقاص ارشد به گروه باله «بلشوی» Bolshoi روسیه ملحق شده است. این هنرمند نخستین بالرین آمریکایی است که به چنین مقامی دست یافته است.

«هالبرگ» ٢٩ ساله که با عنوان «پرنس باله» نیز شناخته می شود از اهالی شهر «رپید سیتی» Rapid City یک دهکده کوچک و دورافتاده در ایالت داکوتای جنوبی است.

این رقاص جوان که در منطقه ای دوراز مراکز فرهنگی آمریکا بزرگ شده است، هم اکنون اولین آمریکایی است که به عضویت دائمی باله مشهور «بلشوی» مسکو درآمده است. موقعیتی که از ارزش فراوانی برای این رقاص جوان برخوردار است. او می گوید:«این مسئولیت بزرگ و وظیفه مهمی است که البته فشار زیادی روی من خواهد گذاشت. مسئولیت نمایندگی یک نسل تازه وآغاز دوره تازه ای از باله.

«دیوید هالبرگ» نقش مهمی در کمپانی باله بلشوی خواهد داشت. او طی ١٠ سال گذشته دست آوردهای مهمی در راه پیشبرد هنر باله داشته است. او در سال ١٩٩٩ در مدرسه باله - اپرای پاریس تعلیم دید و در سال ٢٠٠٠ نیز به کمپانی «تئاتر و باله آمریکایی نیویورک »ملحق شد. او هم اکنون رقاص ارشد این مرکز هنری معتبر است و در آینده نیز همکاری های خود را با آن ادامه خواهد داد.

«کوین مکنزی» مدیر هنری کمپانی باله آمریکا در شهر نیویورک می گوید: «ما به محض آشنایی با «هالبرگ» متوجه شدیم با بچه مستعدی سروکار داریم. وقتش که رسید، او را به روی صحنه فرستادیم و او هم از همان آغاز کار مثل یک ستاره درخشید.»

اما موفقیت بزرگ «هالبرگ» حین اجرای برنامه درجشن پنجاهمین سالگرد پناهنده شدن «رودلف نوریف» بالرین معروف روسی بود که ضمن رقص برای شوروی سابق در یک تور هنری در آمریکا به این کشور پناهنده شد. واقعه ای که دنیای رقص را متحول کرد. چندی بعد درسال ١٩٧٤ «میخائیل باریشنیکوف» نیز ضمن اجرای برنامه در نیویورک به آمریکا پناهنده شد. اما «هالبرگ» معتقد است امروزه همه چیز تغییر کرده است. او می گوید همکاری با باله بلشوی روسیه از جنبه های مثبت فراوانی برخوردار است:«باید با نگاه کردن به رقاص های دیگه و اجراهای باله، دائم در حال یاد گرفتن از دیگران و دوروبرم باشم. از طرف دیگه فکر می کنم رقاص های دیگه هم می تونند چیزهایی از مَن یاد بگیرند.»

«مکنزی » هم می گوید او به وجود هنرمندی چون «دیوید هالبرگ» افتخار می کند:«تا این لحظه در تاریخ رقص باله، آمریکایی ها همیشه چشمشون به دنبال یک رقاص مهمان از روسیه بوده تا رقص ها رو برای تماشاگر جذاب تر و جالب توجه ترکنه. ولی الان همه چیز بر عکس شده.»

نخستین اجرای «هالبرگ» در باله بلشوی مسکو، باله «ژیزل» خواهد بود که در اوایل ماه نوامبر آینده بر روی صحنه خواهد آمد.

XS
SM
MD
LG