لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۲

عمارالحکيم می گويد نوری المالکی بايد از نخست وزيری عراق کناره گيری کند


عمارالحکيم، رييس مجلس اعلای اسلامی عراق، می گويد برای پايان دادن به انسداد سياسی در عراق، نوری المالکی، نخست وزير عراق، بايد کناره گيری کند.

در انتخابات پارلمانی عراق هيچ گروهی اکثريت لازم را برای تشکيل دولت، به دست نياورد و با اينکه بيش از چهار ماه از انتخابات آن کشور می گذرد، گفتگوها برای تشکيل دولت ائتلافی به سرانجامی نرسيده است.

عمار الحکيم، رييس مجلس اعلای اسلامی عراق، از نخست وزير آن کشور خواست از مقام خود کناره گيری کند.

آقای حکيم انتقادهای مطرح شده نسبت به مجلس اعلای اسلامی را در رابطه با ايجاد تأخير در تشکيل دولت جديد عراق، رد کرد و با اشاره ای غيرمستقيم به نوری المالکی، خواستار آن شد تا وی با کناره گيری خود شرايط را برای تشکيل دولت جديد عراق مهيا کند.

عمارالحکيم گفت مجلس اعلای اسلامی مورد انتقاد قرار می گيرد که چرا از يک شخص خاص حمايت نکرده است. رييس مجلس اعلای اسلامی عراق، که تلويحاً به نوری المالکی اشاره می کرد، گفت «هيچکس نمی پرسد چرا اين يک شخص از مقام خود کناره گيری نمی کند.»

با توجه به اينکه آقای حکيم رهبر يکی از گروه های اصلی شيعه در عراق است، اشارات غيرمستقيم وی به نوری المالکی، که رهبری حزب شيعه حکومت قانون را بر عهده دارد، از اهميت زيادی برخوردار است.

در همين حال، در تحولی ديگر، روز دوشنبه مقتدا صدر، روحانی تندروی شيعه عراقی، با اياد علاوی، رهبر ائتلاف العراقيه که در انتخابات پارلمانی بيشترين کرسی را بدست آورد، ملاقات کرد. صدر تأکيد کرد به منظور حفظ منافع عراق، آماده است به اختلافات سياسی خود با رهبران سياسی کشور پايان دهد.

بر اساس قانون اساسی عراق، مجلس اين کشور بايد تا نيمه ژوئن، يعنی تا دوهفته پيش، رييس مجلس و رييس جمهوری را انتخاب می کرد و در پی آن رييس جمهوری، با انتصاب نخست وزير، مأمور تشکيل کابينه جديد می نمود.

روز پنجشنبه عمار الحکيم از سياستمداران عراقی خواست با تصميمی قاطع مانع از نقض قانون اساسی و تأخير مجدد در تشکيل پارلمان شوند.

حکيم از تمامی گروه های سياسی عراق خواست طی چند روز باقی مانده تا تشکيل جلسه پارلمان عراق، به راه حلی دست يابند.

در انتخابات مجلس عراق، گروه های مختلف سياسی آن کشور، اکثريت لازم برای تشکيل دولت به دست نياوردند، و گفتگوها برای تشکيل دولت ائتلافی در آن کشور هنوز به نتيجه نرسيده است.

XS
SM
MD
LG