لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۷

نمايشگاه «حج: سفری به قلب اسلام» در لندن


نمايشگاه «حج: سفری به قلب اسلام» در لندن
نمايشگاه «حج: سفری به قلب اسلام» در لندن

موزه بريتانيا در لندن نمايشگاهی را در مورد مراسم حج افتتاح کرده است. اين نمايشگاه آثاری را که برای بسياری از غيرمسلمانان ناشناخته و پر از رمز و راز است، به نمايش گذاشته است.

نمايشگاه حج موزه بريتانيا با همراهی کتابخانه ملک عبدالعزير واقع در رياض، در لندن برگزار شده و نگاهی دارد به اهميت حج برای مسلمانان.

هر سال بيش از ٣ ميليون مسلمان از گوشه و کنار جهان به منظور انجام وظيفه دينی خود به زيارت کعبه می روند. آداب و مراسم حج طی نزديک به ۱۴ سده تاريخ، تغيير چندانی نکرده است.

ونيتا پورته، مسئول اين نمايشگاه، می گويد: يکی از مشکل ترين جنبه های برپايی اين نمايشگاه اين بود که ما می بايد يک سفر معنوی را به نمايش می گذاشتيم. برای نشان دادن جنبه معنوی اين سفر بايد خيلی تلاش می کرديم. وارد که می شويد هم صدای تاليبيا، خواننده را می شنويد و هم صدای مسلمانان بريتانيايی را. فکر می کنم بيشتر از هرچيز ديگری به اين افتخار می کنيم که موفق شديم گذشته و حال را همزمان، به معرض تماشا بگذاريم.

اين نمايشگاه که «حج: سفری به قلب اسلام» نام دارد در برگيرنده مجموعه بزرگی از آثار کلکسيون های متعدد است. از آثار باقدمت پراهميت تا آثار هنری معاصر.

قيسرا خان، يکی ديگر از سازماندهندگان اين نمايشگاه، می گويد: نسخه های خطی مقامات حريری و جامع التواريخ که بسيار بااهميت هستند در اين نمايشگاه ديده می شود و همچنين عکس هايی از حج. ديدن اين صحنه های زنده و پرهيجان خيلی لذت بخش است.

در اين موزه به جز آثار تاريخی و نسخه های خطی، پارچه های طلادوزی، نقاشی های ميناتور، عکس و فيلم هايی نيز از زائران حج، ديده می شود.

يکی از آثار هنری نمايشگاه، تابلوهايی از سعودی احمد مطر است که «جاذبه مغناطيسی» نام دارد و در آن براده های آهن به شکل زائران حج بدور يک آهن ربای مرکزی که نمايانگر کعبه است، جمع شده است.

نمايشگاه «حج: سفری به قلب اسلام» تا ۲۷ فروردين ماه سال آينده، ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG