لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۱:۳۹

گزارش اجتماعی: شرکت های شراب سازی آمریکا و استرالیا به کمک بازماندگان زلزله هائیتی می شتابند


I

وسعت ویرانی زلزله هائیتی سبب شد که مردم سراسرجهان برای کمک به قربانیان این فاجعه بشتابند. کمک های نقدی به شیوه های گوناگون همچون ارسال پول درتماس با هنرپیشه های محبوب سینما و از طریق پیامک با تلفن همراه، به سازمان های امداد بین المللی اهدا شده است.

تصاویردردناک بازماندگان زلزله ویرانگر هائیتی که درسراسرجهان منتشرشده اند سبب شد هزاران نفربرای کمک به عملیات امدادی دراین کشور کمک نقدی اهدا کنند.

درایالات متحده و استرالیا، مردم به جای اهدای پول انبارهای شراب خود را باز کردند.

کارخانه های شراب سازی ایالات متحده و استرالیا تعدادی از مرغوب ترین بطری های شراب خود را دریک مزایده اینترنتی شراب به فروش رساندند تا برای فربانیان زلزله کمک نقدی گردآوری کنند.

مزایده « شراب برای هائیتی » ایده ای بود که به ذهن دیوید هونیگ رسید. او وکیل دعاوی و ناشر مجله شراب پالیت پرس است. درگذشته درمیامی زندگی می کرد. وقوع گردباد سال ۱۹۹۲ را به یاد می آورد و دوستان زیادی دارد که هائیتی تبارهستند.

دیوید هونیگ می گوید: « استقبال دست اندرکاران تولید و فروش شراب از این ایده غیرقابل تصوربوده است. اول فکرکردم چند بطری جمع می کنیم و شاید بتوانیم چند صد دلارجمع آوری شده را به صلیب سرخ اهدا کنیم. من فکرمی کنم بین تارنمای اینترنتی ما و تارنمای استرالیا که یکی ازاعضای شبکه تبلیغاتی ما بود و دراین کار خیربه ما پیوست، تا به حال حدود ۴۵ هزاردلار از شراب های اهدایی گردآوری کرده ایم.»

شرکت های شراب سازی، شراب های کهنه، گران قیمت و با شیشه های طرح کمیاب همچون شیشه های سه و شش لیتری را برای فروش به مزایده گذاشتند.

به مزایده گذاشتن شراب برای جمع آوری پول خیریه، ایده جدیدی نیست.

جف استای، مالک شرکت شراب سازی « تویستد اوک واینری» در کالیفرنیا یکی از شرکت کنندگان این مزایده بود.

استای می گوید اغلب برای کمک به برنامه های خیریه با شرکت های شراب سازی تماس گرفته می شود. ویژگی خوب شراب این است که برای یک سازمان همیشه درشرایط مختلف پولسازاست . درواقع من معمولاً ۶ تا ۱۲ درخواست از موسسات خیریه دریافت می کنم که برای مزایده و یا به دلایل دیگردرخواست شراب می کنند. انتخاب موسسات و حمایت از هریک به عهده شرکت های شراب سازی ست، اما نقش شراب درگردآوری کمک های خیریه بسیارموثر است.»

اما مزایده اینترنتی برای جمع آوری کمک های خیریه برای قربانیان فاجعه، یک ایده بسیار منحصربه فرد است. درمزایده شراب برای هائیتی، خریداران روی بطری های شراب قیمت گذاری می کنند تا زمانی که موعد مقررمزایده به پایان برسد.

هونیگ تاکید می کند: « خریداران وجوه را مستقیماً به صلیب سرخ آمریکا ارسال می کنند. پس از تائید دریافت پول، شراب دراختیار خریدار قرارمی گیرد.خریداران به تارنمای صلیب سرخ می روند و کمک های نقدی خود را مستقیماً به حساب این سازمان واریز می کنند. فرم ویژه اطلاعات شخصی را پرمی کنند و به جای آدرس الکترونیکی خود، آدرس مرا می نویسند. به این ترتیب من نامه تائید دریافت وجه ارسالی را دریافت می کنم. بنابراین سوء تفاهمی در مورد واریز پول به من وجود نخواهد داشت. من نه پول را می بینم و نه به آن دست می زنم.»

درسوی دیگر دنیا، تارنمای پالیت پرس دراسترالیا، اقدامی مشابه با شرکت شراب سازی آمریکا انجام داد. مارک ژاردین مدیرBoozeMonkey.com که تارنمایی ست که مصرف کنندگان شراب را با شرکت های شراب سازی مرتبط می کند.

زلزله هائیتی یاد آورخاطرات فراموش نشدنی برای ژاردین بود چرا که وی به هنگام وقوع زلزله سال ۱۹۹۵ کوبه در ژاپن بود.

ژاردین می گوید: « من شاهد بودم که چطور ژاپن برای مقابله با چنین فجایعی آمادگی داشت و چطورهائیتی از دسترسی به چنین منابع و امکاناتی محروم بود. بازماندگان کوبه به خدمات پزشکی و درمانی، آب و غذا دسترسی داشتند، برای خوابیدن سرپناه داشتند و سقفی بالای سرشان بود. وضعیت هائیتی که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است، مرا شگفت زده کرده است. هیچ نوع خدمات پزشکی و غذایی به مردم هائیتی ارائه نشد. از ساختارهای زیربنایی کارآمد محروم اند و برای پاکسازی شهرها ارتشی ندارند. فاجعه هائیتی بسیار بدتر از کوبه است.»

ژاردین هم همچون هونیگ از واکنش مثبت شرکت های شراب سازی شگفت زده شده است. شرکت های شراب سازی استرالیا دراولین روزمزایده، به ارزش حدود ده هزاردلار بطری شراب اهدا کردند. وی می گوید حتی شرکت پنفولدز گرانژه، یکی ازخوشنام ترین شرکت های شراب سازی جهان نیز برای اهدای شراب با وی تماس گرفته است.

ژاردین و هونیگ در دو سوی جهان، برای گردآوری بیشترین کمک نقدی برای مردم هائیتی رقابتی دوستانه را آغازکرده اند. هدف آن ها این است که درمجموع صد هزار دلار پول نقد جمع کنند اما هاربرامیدواراست بیشتر ازاین رقم جمع شود.

اگراین رقم به بیش از صد هزار دلار بالغ شود به جرات می توان گفت که شراب حتی به صورت غیرمستقیم نیزمی تواند ضمن تسکین درد، رنج و عذاب مردم را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG