لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۴

آمريکا و فرانسه ۵۰ ميليون دلار برای بيمارستانی در هائيتی هزينه می کنند


آمريکا و فرانسه ۵۰ ميليون دلار برای بيمارستانی در هائيتی هزينه می کنند
آمريکا و فرانسه ۵۰ ميليون دلار برای بيمارستانی در هائيتی هزينه می کنند

ايالات متحده آمريکا و فرانسه اعلام کرده اند که مشترکاً مبلغ۵۰ ميليون دلار برای بازسازی بيمارستان عمومی شهر «پورت اُ پرَنس،» پايتخت هائيتی، که در زلزله مهيب ماه ژانويه سال ميلادی جاری ويران شده بود، تاًمين خواهند کرد.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، و برنار کوشنر، وزير امور خارجه فرانسه، در اوايل هفته گذشته موافقتنامه ای را برای تاًمين مبلغ ۵۰ ميليون دلار جهت نوسازی بيمارستان بزرگ پايتخت هائيتی، به امضا رساندند.

برنار کوشنر روز شنبه در ديداری از «پورت اُ پرنس» به بيمارستان عمومی شهر رفت تا از نزديک وضعيت آن محل را مشاهده کند. آمريکا و فرانسه در يک پروژه مشترک به ساختمان اين بيمارستان، کمک می کنند.

وزير امور خارجه فرانسه در ديدار از اين بيمارستان گفت توجه داشته باشيد که اين پروژه، يک پروژه مشترک آمريکا و فرانسه است، و گفت «شما با بيدادگری يک فاجعه طبيعی با سرسختی و شهامت فراوان روبرو شده ايد. شرايطی که در مورد خرابی زير بنايی و وسائل اين بيمارستان وجود داشت، بگونه ای استثنائی بود. شرايط اسفناک و غم انگيز بود اما شما توانستيد بر اين مسائل فائق آييد.»

در ديداری که آقای کوشنر از بيمارستان بزرگ شهر بعمل آورد، «ديويد ليند وال،» قائم مقام مدير گروه ماًمور انجام کمکها در سفارت آمريکا در «پورت اُ پرنس،» نيز وی را همراهی می کرد. «ديويد ليند وال» در اين مورد گفت «با توجه به اولويت دولت هائيتی در انجام خدمات پزشکی، فرانسه و آمريکا کمک های خود را به وزارت بهداری هائيتی افزايش داده اند.»

برنار کوشنر هنگام بازديد از بيمارستان بزرگ شهر به تيم پزشکی آن بيمارستان گفت شما بر شرايط اسفباری که حاصل زلزله فاجعه بار دوازدهم ژانويه بود، فائق آمديد. زلزله ای که حدس زده می شود حد اقل ۳۰۰ هزار نفر طی آن کشته شده باشند.

در اواخر روز شنبه، برنار کوشنر موافقت نامه ای را با «رونال بُودن،» وزير دارايی و امور اقتصادی کشور هائيتی، در مورد دومين پرداخت کمک های فرانسه به آن کشور، امضا کرد.

کشور هائيتی در ۳۱۳ سال پيش به عنوان مستعمره فرانسه شکل گرفت اما ۱۰۶ سال پيش اعلام استقلال کرد. استقلالی که ۲۵ سال پس از آن يعنی در سال ۱۸۲۵ ميلادی از سوی فرانسه به رسميت شناخته شد. فرانسه يکی از نخستين کشورهايی بود که به زلزله فاجعه بار هائيتی پاسخ داد. فرانسه در آوريل گذشته حدود ۷ ميليون دلار به کشور زلزله زده هائيتی، کمک کرد. فرانسه يک بودجه ۲۰ ميليون دلاری ديگر را تا پايان سال جاری و ۲۷ ميليون دلار ديگر را نيز در سال ۲۰۱۱ ميلادی به کمکهای خود به هائيتی، اختصاص داده است.

وزير امور خارجه فرانسه همچنين اظهار اميدواری کرد که تعداد بيشتری از شهروندان هائيتی در انتخابات آن کشور که قرار است در نوامبر آينده برگزار شود، شرکت کنند. انتخاباتی که بايد در شرائطی شفاف صورت بگيرد.

XS
SM
MD
LG