لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

واکنش های جهانی به وقوع زلزله درهائیتی


سازمان های بین المللی امداد و دولت های سراسرجهان برای ارسال کمک های امدادی همه جانبه جهت یاری رساندن به قربانیان زلزله هائیتی آماده شده اند.

بانک جهانی که دفاتر آن در پورتو پرنس تخریب شده اند، اعلام کرد به منظور حمایت از پروژه های بازسازی و احیای ساختارهای زیربنایی این کشور، ۱۰۰ میلیون دلار بودجه برای ارسال کمک های اضطراری اختصاص خواهد داد. بانک جهانی درضمن یک تیم امدادی به این کشوراعزام خواهد کرد تا وسعت تخریب و تلفات را ارزیابی و به برنامه ریزی مراحل بازسازی کمک کند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل گفته است سازمان ملل با اختصاص فوری ۱۰ میلیون دلار به تلاش های امدادی کمک خواهد کرد.

اتحادیه اروپا اعلام کرد برای کمک به این کشور فقیر ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار کمک امدادی ارسال خواهد کرد.

برزیل ۱۰ میلیون دلار کمک امدادی و ارسال ۱۴ تن مواد غذایی به هائیتی را ترتيب داده است. نلسون ژوبیم، وزیردفاع برزیل برای نظارت به مراحل کمک رسانی سربازان برزیل به هائیتی سفرکرده است. بسیاری از نیروهای برزیل که بخشی از ماموریت سازمان ملل دراین کشور بودند، مفقود شده اند.

بانک توسعه کشورهای قاره آمریکا و صلیب سرخ بین الملل با ارسال ۲۰۰ هزار دلار کمک امدادی به صورت غذا، آب و سرپناه های موقتی را موافقت کرده اند.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل نیز بیش از نیم میلیون وعده غذا و مواد غذایی را با هواپیما از مقرویژه شرایط اضطراری خود درالسالوادور به هائیتی منتقل کرده است.

پزشکان بدون مرز به جای تجهیزات تخریب شده خود درهائیتی، درمانگاه های موقتی در چادرهای صحرایی برپا کرده است و درحال درمان صدها تن از قربانیان زلزله است.

گروه های تجسس و نجات و نیز کمک های امدادی اضطراری از کشورهایی همچون ایسلند، ونزوئلا، فرانسه، بریتانیا و چندین کشورعضو اتحادیه اروپا عازم این کشور کارائیب شده اند.

کانادا نیز کشتی جنگی، هلیکوپتر و هواپیماهای نظامی حامل تجهیزات پزشکی و دارویی به هائیتی ارسال می کند و درصورت لزوم اتباع خود دراین کشور را تخلیه خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG