لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۶:۳۴

پنتاگون: کمک رسانی آمريکا به زلزله زدگان هاییتی تسريع می شود


پنتاگون: کمک رسانی آمريکا به زلزله زدگان هاییتی تسريع می شود

در حال حاضر ۲ هزار نیروی آمریکایی در خاک هاییتی و ۵ هزار دریادار آمریکایی در ناوهایی که در سواحل پورتوپرنس پهلو گرفته اند، حاضر به خدمتند

ژنرال دنیل انیل معاون فرمانده نیروهای آمریکایی در هاییتی روز سهشنبه با شرکت در یک کنفرانس ویدئویی با خبرنگاران در پنتاگون مقر وزارت دفاع امریکا در واشنگتن از احتمال تسریع کمک رسانی به زلزله زدگان هاییتی در روزهای آتی خبر داد.

به گفته ژنرال الین در حداکثر ۴۸ ساعت آینده ۲ باند پرواز یکی در فرودگاه پورتوپرنس و یکی در جمهوری دمینیکن برای فرود هواپیماهای حامل کمک های ضروری به آسیب دیدگان زمین لرزه مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

قرار است از باند فرودگاه پورتوپرنس برای فرود هواپیماهای نظامی سی ۱۳۰ آمریکایی حامل محموله های امدادی غذایی و پزشکی استفاده شود.

روز دوشنبه یک هواپیمای نظامی سی ۱۷ آمریکایی برای نخستین بار از راه هوا آب و مواد غذایی بین آوارگان توزیع کرد.

توزیع مواد اولیه از طریق هوا تا کنون به دلایل ایمنی و امنیتی در پایتخت هاییتی صورت نگرفته بود.

اما به گفته ژنرال آمریکایی با ورود و سازماندهی نیروهای بیشتر توزیع مواد ضروری از این راه در روزهای آتی بیشتر به چشم خواهد خورد.

در حال حاضر ۲ هزار نیروی آمریکایی در خاک هاییتی و ۵ هزار دریادار آمریکایی در ناوهایی که در سواحل پورتوپرنس پهلو گرفته اند، حاضر به خدمتند.

شمار این نیروها در روزهای آتی به بیش از ۱۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت که بیش از نیمی از آن ها در راستای تامین کمک های بشردوستانه فعالیت مستقیم خواهند کرد.

با وجود تلاش های فزاینده بین اللملی برای کمک به اسیب دیدگان زمین لرزه مرگبار، هزاران آواره ای که در یک اردوگاه موقت در نزدیکی پورتوپرنس اسکان گرفته اند، همچنان چشم براه کمک های بیشتری هستند.

به گفته سازمان ملل متحد تا دوشنبه شب گذشته نزدیک به ۲۷۰ هزار نفر از طریق برنامه غذای جهانی آن سازمان کمک های ضروری غذایی دریافت کرده اند.

معاونت فرماندهی نیروهای امریکایی در هاییتی روز سه شنبه گفت بزودی تلاش ها برای جستجوی نجات یافتگان احتمالی زمین لرزه مرگبار یک هفته پیش بر فعالیت های بازسازی متمرکز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG