لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۱

زلزله سهمگينی کشور هائيتی را به لرزه درآورد


امدادگران آمريکا و سازمان ملل در پورتو پرانس پايتخت هائيتی در تلاش هستند تا بعد از فاجعه زمين لرزه روز سه شنبه به آن کشور کمک کنند

عصر روز سه شنبه زمين لرزه ای با شدتِ هفت ريشتر جمهوری هائيتی را لرزاند و بسياری از ساختمان های پورتو پرنس پايتخت آن کشور را با خاک يکسان کرد و بسياری را در زير آوارها مدفون نمود.

شاهدان در ساعات اوليه وقوع زمين لرزه در پايتخت اعلام کردند بسياری از ساختمان ها ويران شده و دستِ کم ده ها نفر کشته شده اند.

برخی گزارش ها از آسيب ديدگی شديد مقر سازمان ملل در هائيتی، کاخ رياست جمهوری و ديگر ساختمان های دولتی در پايتخت حکايت دارد. همچنين گزارش های تاييد نشده ای از تخريب کاملِ دستِ کم يک بيمارستان منتشر شده است.

با وجود آنکه بسياری از خطوط ارتباطی و سيم های برق قطع شده اند اما برخی از ساکنان کشور با استفاده از تويتر و فيس بوک عکس هايی از اين حادثه را به خبرگزاری های خارجی، ارسال کرده اند.

سفير هائيتی در سازمان ملل گفت که آن کشور خواستار کمک آمريکا است و اين زلزله را فاجعه ای بزرگ براي آن کشور توصيف کرد.

پرزيدنت اوباما رييس جمهوری ايالات متحده با صدور بيانيه ای اعلام کرد آمريکا برای کمک رسانی به مردمِ هائيتی آماده است. هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا نيز گفت که آمريکا گروه های امداد غيرنظامی و نظامی برای کمک به هائيتی اعزام ميکند و کمک های انسانی در اختيار آن کشور قرار خواهد داد.

بيل کلينتون رييس جمهوری پيشين آمريکا که فرستاده ويژه سازمان ملل برای هائيتی است گفت که دفتر وی و بقيه سيستم سازمان ملل اوضاع هائيتی را از نزديک زير نظر دارند و هر کاری که بتوانند برای کمک به تلاشهای امدادی در هائيتی انجام خواهند داد.

لرزش اين زلزله در جمهوری دومينيکَن همسايه ی هائيتی نيز احساس شد. همچنين در کوبا و باهاماس هشدار سونامی اعلام شد که بعداً لغو شد. به گفته کارشناسان، زلزله ای با اين شدت طی دويست سال گذشته در منطقه، بی سابقه بوده است.

XS
SM
MD
LG