لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۲

گزارش: تلاش برای متوقف کردن شيوع وبا در هائيتی ادامه دارد


گزارش: تلاش برای متوقف کردن شيوع وبا در هائيتی ادامه دارد
گزارش: تلاش برای متوقف کردن شيوع وبا در هائيتی ادامه دارد

گروههای بين المللی درتلاشند تا روند رو به گسترش شيوع بيماری وبا در کشور زلزله زده هائيتی را متوقف سازند. وبا اکنون به پورت دو پرنس پايتخت هائيتی رسيده و در اين شهر بسياری از کسانی که خانه هايشان براثر زمين لرزه ويران شده است در اردوگاهها، زندگی می کنند.

تاکنون ۶۰۰ نفر براثر ابتلا به وبا جان باخته اند. وبا از جمله بيماريهايی است که اگر بفوريت با آن مقابله نشود فراگير می شود . بايد با آنتی بيوتيک های قوی جلو اسهال بيمار را گرفت و گرنه بيماربا از دست دادن شديد آب بدن، پس از چند ساعت جان می دهد.

از ژانويه گذشته که زمين لرزه مرگبار بيش از يک ميليون نفر را آواره کرداغلب اين افراد در حومه پايتخت در اردوگاهها اسکان داده شدند. در شرايط نامناسب بهداشتی دراين اردوگاهها ويروس بيماری بسرعت گسترش می يابد.

دکتر جان آندروس از تيم سازمان بهداشتی قاره آمريکا وابسته به سازمان جهانی بهداشت وضعيت بد بهداشتی در زاغه نشينهای حومه پايتخت را زمينه مساعدی برای رشد و گسترش وبا می داند.

وزير بهداشت هائيتی از بستری شدن بيش از ۱۰ هزار نفر آلوده به ويروس اين بيماری کشنده خبر داده است و می گويد وضعيت بهداشتی کشور، اضطراری است. دکتر آندروس برآنست که بيش از ۲۷۰ هزار نفر به ويروس وبا آلوده شده اند. وی از بستری شدن بيماران در چادرها ی بهداشتی خبر داده و می گويد تيم او برای اين کارآمادگی دارد.

به گفته دکتر آندروس گروه زير نظر وی درحال آموزش دادن مردم برای رعايت نکته های بهداشتی است و برای اين کار، کارشناسان آشنا به زبان کرئول- زبان محلی مردم هائيتی- با مردم گفتگو می کنند. جان آندروس برآنست که ماموريت گروه او با متوقف کردن گسترش بيماری پايان نمی يابد بلکه بايد در بلند مدت برای گسترش امکانات بهداشتی درهائيتی و پيشگيری از تکرار چنان فاجعه ای به تلاشها ادامه دهد.

از آنجا که آب آلوده بزرگ ترين سرچشمه گسترش بيماری وباست، پاکسازی آب رودخانه های هائيتی چالشی است که برای جلوگيری از انتشار مجدد بيمار ی درآينده پيش روی مقامهای بهداشتی، قرار دارد.

XS
SM
MD
LG