لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۶

نخست وزیر هائیتی برای شرکت در نشست بین المللی کمک به بازسازی این کشور، به کانادا سفر کرد


ژان مکس بلریو، نخست وزیر هائیتی، برای شرکت در نشست بین المللی درباره بهبود وضعیت هائیتی، به کانادا رفته است. همزمان امدادگران به عملیات امدادی و رساندن آب و غذا و خدمات بهداشتی و پزشکی به مردم زلزله زده هائیتی ادامه می دهند.

حدود دو هفته پس از زمین لرزه مرگبار در پایتخت هائیتی، استفن هارپر، نخست وزیر کانادا، از حامیان کشورهای حوزه کارائیب دعوت کرد تا برای بازسازی هائیتی تعهدی طولانی مدت بدهند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، نخست وزیرهای بیش از ده کشور دیگر و نمایندگان سازمان های غیردولتی از جمله شرکت کنندگان در نشست بین المللی مونترال برای رسیدگی به وضعیت هائیتی هستند.

خانم کلینتون پیش از سفر به کانادا، در واشنگتن با فرانکو فراتینی، وزیر خارجه ایتالیا ملاقات کرد. آنان در این دیدار بر تعهد کشورهای متبوعشان به فرستادن انواع کمک به هائیتی از جمله واحدهای نظامی و تجهیزات، تأکید کردند.

صدها هزار تن از شهروندان هائیتی پس از وقوع زمین لرزه در پورتوپرنس بی خانمان شده اند و در این منطقه نیاز مبرم به انواع کمک های اولیه همچنان ادامه دارد.

با وجودی که دولت هائیتی خواستار توقف عملیات جست و جو به دنبال افراد شده است، جان به در بردگان از امدادگران تقاضا می کنند همچنان در جست و جوی عزیزانشان باشند.

وزیر ارتباطات هائیتی می گوید دولت شمار قربانیان زمین لرزه را ۱۵۰ هزار نفر اعلام کرده است و این رقم مرتبا در حال افزایش است.

مقامات پیشتر شمار کشته شدگان زمین لرزه را بیش از ۲۰۰ هزار نفر تخمین زده بودند.

XS
SM
MD
LG