لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۴۲

جهان برای کمک به قربانیان زلزله هائیتی بسیج شده است


سازمان های بین المللی امداد و دولت ها در سراسر جهان کوشش های امدادی گسترده ای را برای کمک به قربانیان زمین لرزه هائیتی بسیج می کند.

بانک جهانی و صندوق بین المللی پول می گویند هرکدام ۱۰۰ میلیون دلار برای هزینه های اضطراری پرداخت خواهند کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید سازمان ملل ۱۰ میلیون دلار کمک خواهد کرد، در حالی که اتحادیه اروپا پرداخت ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار کمک به هائیتی را اعلام کرده است.

فرانسه تیم های نجات و تدارکات اضطراری فرستاده است. نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، گفت او در هفته های آینده برای ملاقات با رییس جمهوری هائیتی به آن کشور، که زمانی مستعمره فرانسه بود، سفر خواهد کرد.

بریتانیا ۱۰ میلیون دلار کمک تعهد کرده است، در همین حال یک تیم نجات بریتانیایی جهت کمک به جستجو برای بازماندگان وارد هائیتی شده است.

برزیل دستور داده است ۱۰ میلیون دلار و نیز ۱۴ تن مواد غذایی به هائیتی تحویل داده شود. سربازان برزیلی بیشترین تعداد نیروهای سازمان ملل متحد در آن کشور را تشکیل می دهند. ونزوئلا، مکزیک و چین نیز کمک های را پیشنهاد کرده اند.

خبرگزاری چین می گوید یک تیم اورژانس چینی روز پنجشنبه، همراه با ۱۹ تن غذا، تجهیزات و تدارکات پزشکی، وارد پورتو - پرنس پایتخت هائیتی شد. ژاپن بالغ بر ۵ میلیون دلار کمک متعهد شده است.

اسراییل قصد دارد ۲۲۰ کارگر نجات بفرستد و یک بیمارستان صحرایی برپا کند.

بانک توسعه قاره آمریکا و کمیته بین المللی صلیب سرخ هرکدام ۲۰۰ میلیون دلار برای کمک به تامین غذا، آب، دارو و سرپناه های موقت تصویب کرده اند.

سازمان پزشکان بدون مرز کلینیک هایی در محل تاسیسات آسیب دیده درمانی برپا کرده و به درمان صدها قربانی زلزله پرداخته است.

XS
SM
MD
LG