لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ایران ۲۱:۴۸

شورای امنیت اعزام ۳۵۰۰ سرباز و پلیس به هاییتی را تصویب کرد


ارتش آمریکا در کوشش برای غلبه بر تراکم در فرودگاه و دیگر موانعی که در تحویل کمک به زلزله زدگان هاییتی وجود دارد، فرو ریختن بسته های غذا و آب را آغاز کرده است.

یک هواپیمای نیروی هوایی برای توزیع بیش از ۱۴ هزار بسته غذای آماده مصرف و ۱۵ هزار لیتر آب در منطقه ای در شمال پورتو پرنس، پایتخت، بسته ها را از هوا به زمین ریخت. از زمان وقوع زلزله مرگبار در یک هفته پیش، این نخستین بار است که چنین اقدامی صورت می گیرد.

مقامات وزارت دفاع آمریکا قبلا فرو ریختن تدارکات مورد نیاز مردم را رد کرده بودند و می گفتند چنین کاری موجب هرج و مرج در میان بازماندگان خواهد شد و قابلیت آن را دارد به شورش منجر شود. اما ارتش می گوید از آن زمان برخی مناطق را برای این عملیات امن کرده است.

سربازان آمریکایی همچنین روز سه شنبه با هلیکوپتر برای تحویل کمک به مردم در زمین های کاخ ویران شده ریاست جمهوری فرود آمدند.

در نیویورک، شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا موافقت کرد ۳۵۰۰ سرباز و پلیس برای کمک به حفظ امنیت به هاییتی بفرستد.

مقامات تخمین می زنند زلزله حدود ۲۰۰ هزار تن را کشته و بر حدود ۳ میلیون نفر – تقریبا یک سوم جمعیت هاییتی - اثر گذاشته است.

مشکلات متعدد، از جمله بسته بودن راه ها، سردرگمی های اداری، و نبود اقتدار محلی، کوشش های امدادی را با دشواری روبرو کرده است.

در حالی که امدادگران سعی دارند نیازهای قربانیان زلزله را تامین کنند، برخی از مردم هاییتی پایتخت را به سوی مناطق روستایی ترک می کنند

فرماندهان آمریکایی می گویند در هفته های آینده بیش از ۱۰ هزار پرسنل نظامی در هاییتی یا در نزدیکی ساحل آن خواهند بود.

روز دوشنبه، حدود ۲۲۰۰ نفر از تکاوران دریایی آمریکا با یک ناو آبی – خشکی وارد هاییتی شدند.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، می گوید سربازان در هاییتی به دولت و نیز به ماموریت صلحبانی سازمان ملل متحد کمک خواهند کرد، اما نقش سیاسی نخواهند داشت. گیتس همچنین به خبرنگاران گفت سربازان مجاز هستند در صورت لزوم برای دفاع از خود یا دیگران به زور متوسل شوند.

XS
SM
MD
LG