لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۶:۲۶

آمریکا بیش از یک میلیارد دلار برای بازسازی هاییتی تعهد می کند


کنفرانس بین المللی اعانه دهندگان به هاییتی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک گشایش یافته است، و آن کشور امیدوار است ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار برای بازسازی پس از زمین لرزه ویرانگر ماه ژانویه جمع آوری کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا کنفرانس را آغاز کرد و گفت ایالات متحده بیش از یک میلیارد دلار برای بازسازی هاییتی تعهد می کند.

بان کی – مون، دبیر کل سازمان ملل متحد گفت او «احیای ملی همه جانبه ای» را برای هاییتی تصور می کند، و افزود روند بازسازی تمرینی در ساختن ملت، در حد و اندازه ای که در نسل ها دیده نشده است، خواهد بود.

آقای بان همراه با رییس جمهوری هاییتی و وزیر امور خارجه آمریکا میزبانی کنفرانس را برعهده دارد.

هاییتی امیدوار است ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار در کنفرانس روز چهارشنبه جمع آوری کند، که نخستین قسط در طرح بازسازی ۱۰ ساله، ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری خواهد بود.

مقامات هاییتی می گویند این طرح بر بازسازی مدارس، بیمارستان ها، و دیگر پروژه های زیر بنایی در خارج از پایتخت متمرکز خواهد بود. هدف این است که اقتصاد هاییتی از تمرکز خارج شود.

در کنفرانس نمایندگان بیش از ۱۰۰ کشور حضور دارد. مقامات سازمان ملل متحد گفته اند هاییتی در صدد خواهد بود حمایت اعانه دهندگان بین المللی را برای تامین هزینه های بازسازی در ۱۸ ماه آینده به دست آورد.

در زمین لرزه ۱۲ ژانویه در هاییتی، بخش های بزرگی از پورتو پرنس، پایتخت، و مناطق اطراف آن منهدم شدند. زمین لرزه بیش از ۲۱۷ هزار تن را کشت و یک میلیون نفر را بی خانمان کرد.

XS
SM
MD
LG