لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۸

زلزله زدگان هائيتی محتاج به آب و غذا و دارو با بیتابی به امدادگران چشم دوخته اند


آمريکا با ايجاد يک فرودگاه شناور کمک رسانی را تسهيل ميکند

درهائيتی مردم مستاصل در انتظار غذا، آب و دارو در پی زلزله ويرانگری هستند که تخمين زده ميشود قريب ۴۵ تا ۵۰ هزار را کشت و از پورت او پرنس پايتخت آن کشور يک ويرانه بجا گذاشته است.

نيروهای امدادگر بين المللی با هواپيماهای مملو از مايحتاج عمومی به هائيتی رسيده اند اما گروههای فعال در توزيع خدمات نوعدوستانه هنوز نتوانسته اند، با توجه به مسدود بودن جاده ها، قطع خطوط ارتباطی و فقدان ايمنی، طريقی سازمان يافته برای عرضه کمک ها پيدا کنند.

بسياری ازهواپيماها در آسمان پورت او پرنس دور می زنند و منتظر فراهم شدن زمينه برای فرود در تنها فرودگاه شهراند که به سبب آسيب های ناشی از زلزله توانائی پذيرفتن آنها را ندارد

ناو هواپيما بر آمريکائی USS Carl Vinson امروز، وارد ساحل هائيتی شد تا به عنوان يک فرودگاه شناور برای هلی کوپترهای حامل امدادگران و تدارکات عمل کند.

به تخمين سازمان ملل متحد، زلزله هفت ريشتری روز سه شنبه قريب سِصد هزار نفر از مردم هائيتی را بی خانمان کرده است. نجات يافتگان، که بسياری ازآنان خود درگير جراحت هايشان هستند، ويرانه های بجا مانده از ساختمانهای فروريخته را در جستجوی قربانيان زير و رو ميکنند.

مواردی ازغارت وچپاول نيزگزارش شده است اما رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا اوضاع امنيتی را در مجموع قابل قبول توصيف ميکند.

سربازان و کشتی های آمريکائی بيشتری قرار است وارد هائيتی شوند. آقای گيتس ميگويد کمک به تامين مايحتاج اوليه از جمله غذا وآب در کانون توجه نيروهای آمريکائی است تا از وخيم شدن اوضاع جلوگيری شود.


در همين حال Jean-Bertrand Ariside رئيس جمهور سابق هائيتی که از سال ۲۰۰۴ ببعد به حالت تبعيد در آفريقای جنوبی است در ژهانسبورگ به خبرنگاران گفت وی آماده است برای کمک به بازسازی کشور به هائيتی بازگردد.

باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا روز پنجشنبه قول داد صد ميليون دلار کمک جديد برای حمايت از برنامه های بازسازی در هائيتی اختصاص دهد که يکی از بزرگترين برنامه کمک رسانی در تاريخ اخيرآمريکاست.

خبرنگار صدای آمريکا در منطقه ميگويد مردم آنچه را که دارند با هم تقسيم ميکنند واميدوارند اوضاع بهتر شود.

بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد ميگويد احتياجات هائيتی بسيار عظيم و فوری است، و اکنون بيش از همه نياز به وسائل درمانی، غذا، آب و چادر محسوس است . وی گفت در مجموع امنيت و نظم عمومی حفظ شده است، و صلحبانان سازمان ملل متحد ضمن مراقبت به امدادگران کمک ميکنند

از ۹ هزار صلحبان سازمان ملل متحد در هائيتی ۳ هزار نفر در پورت او پرنس مستقرند و از طريق پاکسازی جاده ها جستجوگران و تيم های امدادگر را ياری ميدهند .

مقامات تخمين ميزنند قريب سه ميليون نفر، که يک سوم جمعيت هائيتی است، در زلزله آسيب ديده اند.هائيتی فقير ترين کشور در نيمکره غربی است.

XS
SM
MD
LG