لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۲

ده شهروند آمریکایی در هائیتی به اتهام تلاش برای خروج غیرقانونی کودکان بازداشت شدند


ده شهروند آمریکایی به دلیل تلاش برای خروج غیر قانونی کودکان از این کشور، قرار است روز دوشنبه در دادگاهی در پورتوپرنس حاضر شوند.

این گروه شامل ۵ مرد و ۵ زن که برای یک سازمان خیریه کودکان کار می کنند جمعه شب هنگامی که تلاش می کردند همراه با ۳۳ کودک شهروند هائیتی به جمهوری دومنیکن وارد شوند، بازداشت شدند.

کودکان به یتیم خانه ای در پورتوپرنس بازگردانده شدند که توسط یک گروه امداد بین المللی اداره می شود. سخنگوی این یتیم خانه گفت کودکان زمانی که وارد این مکان شدند به شدت تشنه بودند. او به خبرگزرای اسوشیتدپرس گفت یک نوزاد ۲ تا ۳ ماهه نیز در میان این کودکان بود که به دلیل تشنگی مفرط بستری شد.

کارمندان یتیم خانه می گویند برخی کودکان اصرار دارند که یتیم نیستند. کارکنان یتیم خانه همچنین به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفتند چندین کودک بزرگتر دیگر توانستند شماره تلفن و آدرس های خود را در اختیار مسئولان قرار دهند.

وزیر امور اجتماعی هائیتی این عملیات را «کودک ربایی» نامید و گفت این کودکان برای ترک کشور نیاز به مجوز دارند.

دولت هائیتی با در نظر گرفتن خطر قاچاق کودکان گمشده یا یتیم، به فرزند خواندگی کودکان را ممنوع کرده است.

اعضای سازمان خیریه آمریکایی هرگونه تلاش برای عمل خلاف را رد کردند. یک سخنگوی آن نیز گفت سازمان خیریه آمریکایی قصد داشت کودکان را به یتیم خانه ای در جمهوری دومنیکن ببرد. او گفت سازمان «زندگی جدید» اسنادی از جمهوری دومنیکن دارد که این مسئله را ثابت می کند. او به اسنادی که مربوط به مسئولان هائیتی باشد اشاره ای نکرد.

XS
SM
MD
LG