لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۷

توفان دریایی به هائیتی حمله می کند


توفان دریایی به هائیتی حمله می کند
توفان دریایی به هائیتی حمله می کند

توفان دریایی «توماس» با باد شدید و باران سنگین هائیتی زلزله زده را می کوبد، و هواشناسان هشدار داده اند که کشور با سیل و شرایط خطرناک روبرو است.
مرکز ملی ردیابی توفان های دریایی در آمریکا می گوید انتظار می رود مرکز توفان روز جمعه از غرب هائیتی بگذرد.
هواشناسان هشدار می دهد «توماس»، با بادهایی به سرعت ۱۳۵ کیلومتر در ساعت، می تواند بالغ بر ۲۵ سانتیمتر باران در برخی از مناطق فرو ریزد، و سیلاب های تهدید کننده و رانش های زمین را موجب شود. اما انتظار نمی رود کشور مستقیما هدف قرار گیرد.
مقامات دولت ساکنان نواحی خطرناک را ترغیب می کنند به سرپناه های اضطراری بروند، و گروه های امداد تمام هفته در تلاش بوده اند قربانیان زلزله ژانویه را به نواحی امن منتقل کنند. اما برخی از ساکنان در اردوگاه های چادری در پور- او- پرنس باقی مانده اند، آنها می ترسند اگر بروند دار وندارشان را از دست بدهند، یا از بازگشت به اردوگاه های ممنوع شوند.
زمین لرزه ویرانگر بیش از یک میلیون نفر را در بدر کرد.
مقامات بهداشتی سازمان ملل متحد هشدار می دهند که سیلاب های آلوده و شرایط غیر بهداشتی ناشی از توفان احتمالا شیوع بیماری وبا در هائیتی را، که تا کنون جان بیش از ۴۴۰ تن را گرفته است، بدتر خواهد کرد.
گروه های امداد تدارکات را در سراسر هائیتی انبار می کنند. سازمان ملل متحد از جامعه بین المللی کمک های اضطراری درخواست کرده است و می گوید توفان ممکن است بر نیم میلیون نفر اثر بگذارد.
نیروی دریایی آمریکا برای کمک به تامین پشتیبانی های انسانی، ناو هواپیمابر «ایوو جوما» را، با کارشناسان پزشکی، مهندسان و هلیکوپتر، به هائیتی فرستاده است.

XS
SM
MD
LG