لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۹

کمک های مالی هنرمندان و صاحبان رسانه های آمریکایی آفریقایی تبار به مردم مصیبت دیده هاییتی


Hip Hop artists perform at a benefit in Washington DC
Hip Hop artists perform at a benefit in Washington DC

هنرمندان و صاحبان رسانه های آمریکایی آفریقایی تبار در شهر واشنگتن، پایتخت ایالات متحده آمریکا، سیل کمک های خود را به سوی مردم هاییتی سرازیرکرده اند.

این هنرمندان ضمن اجرای برنامه هایی در رسانه های مختلف دیداری و شنیداری به جمع آوری اعانه می پردازند و مجریان سیاهپوست از شنوندگان ایستگاه های مختلف رادیویی می خواهند تا کمک های مالی خود را هرچه زودتر ارسال کنند. برخی از این هنرمندان در کلوپ های شبانه ضمن اجرای موسیقی به جمع آوری اعانه برای مردم هاییتی می پردازند. اغلب این هنرمندان را خوانندگان هیپ هاپ که نوعی موسیقی رپ استتشکیل می دهند.

کلوپ شبانه « ٩ و نیم» در واشنگتن یکی از اماکنی است که در آن چند برنامه مخصوص برای جمع آوری اعانه به نفع مردم مصیبت دیده هاییتی اجرا شده است. «کینگ پن اسلیم»، هیپ هاپ آرتیست معروف ساکن واشنگتن می گوید بسیاری از مردم آفریقایی تبار آمریکا با مردم هاییتی احساس همدردی می کنند:« مردم هاییتی در شرایط ناجور اقتصادی قرار دارند وعلاوه برآن با مسائل اجتماعی و طبقاتی مختلفی نیزدرحال کلنجاررفتن هستند آنوقت این زلزله مهیب و این بلای همه گیر ومصیبت بار هم برایشان پیش می آید. خوب ما همه این درد مشترک را حس می کنیم.»

تمام عواید این کنسرت ها به دو سازمان مختلف کمکرسانی به مردم هاییتی تعلق می گیرد. یکی از این دو سازمان غیر انتفاعی «شرکای بهداشت» یک مرکز بهداشتی در کشورتاییتی است. دومی سازمان غیرانتفاعی «یلی هاییتی» است که یک مرکز نیکوکاری به شمار می رود و توسط هیپ آپ آرتیست آمریکایی هاییتی تبار، ویکلف جین پایه گذاری شده است.

این خواننده و گروه او توانستند درطول یک هفته بیش از٢ میلیون دلار کمک های مالی جمع آوری کند اما این سازمان چون هنوز مبالغ دریافتی را برای آسیب دیدگان زلزله هاییتی ارسال نکرده است درحال حاضر مورد انتقاد شدید قراردارد.

ادری شیفر، صاحب کلوپ شبانه « ٩ و نیم» می گوید برخی از کارکنان کلوپ حتی حقوق های یک هفته خود را به مردم هاییتی اهدا کردند:«آن ها پیش قدم شدند و گفتند به هرشکلی که شده می خواهند کمک کنند. خودشان آمدند جلو و گفتند ما می خواهیم حقوقمان را اهدا کنیم. »

اریکا اسمیت که یک دانشجوی کالج است هم به کلوپ آمد تا در این مراسم جمع آوری اعانه شرکت کند:«من فکر می کنم مردم هرچه داشتند و نداشتند را اهدا کردند. بیشتر آن ها آمریکایی های آفریقایی تبار بودند. حقیقت این است که ما همه می خواهیم از برادران و خواهرانمان حمایت کنیم. ما می خواهیم این مردم زجردیده را به جایی برسانیم که یک بار دیگر احساس امنیت و آرامش کنند.»

شاون پاترسون یکی دیگر از این حاضران است که معتقد است اوباما و دولت او با سرعت عمل در راه کمکرسانی به مردم هاییتی کوشیده اند تا از تکرارعملکرد دولت بوش در مقابل آسیب دیدگان طوفان کاترینا در نیواورلیان خودداری کنند. پاترسون مناظردلخراشی که از مردم سیاهپوستی که در محله های فقیرنشین نیواورلیان در میان این طوفان مهیب گرفتارشده بودند را هنوزبه خاطردارد:«دولت اوباما نمی خواهد آن آبروریزی ها تکرار شودو این یک نکته مثبت است به نفع مردم هاییتی.»

بسیاری از افرادی که دریکی از ایستگاه های رادیویی واشنگتن روی خط آمدند تا نظرات خود را ابراز کنند هم با این عقیده شاون پاترسون موافق بودند. یکی از مجریان برنامه رادیویی یکی از شهرهای حومه واشنگتن که به موسیقی هیپ هاپ و بلوز اختصاص دارد در همین مورد با شنوندگان خود گفت و شنود هایی ترتیب داد. یکی از شنوندگان گفت:« من فکر می کنم این بار خیلی به سرعت دست به کار شده اند و دولت واقعا نمی خواهد یک بار دیگر اشتباه طوفان کاترینا تکرار شود و نمی خواهد کسی گمان کند آن ها به مردم سیاهپوست ارج نمی گذارند. چون باراک اوباما هم سیاهپوست است.»

دی جی «ایزی استریت» مجری این برنامه رادیویی می گوید:«مردم از این همه خرابی و این همه مرگ و زجر و بدبختی در شوک و ناباوری به سر می برند. همه می خواهند تا جایی که می توانند به مردم هاییتی کمک برسانند. می خواهند با ارسال پول و آب و غذا و لباس به هرصورتی که می توانند کمی از این بدبختی ها بکاهند و حلال بخشی از این مشکلات دهشتناک باشند.»

XS
SM
MD
LG