لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۰۹:۳۰

هائیتی اعلام می کند مرحله جستجو و نجات تمام شده است


مقامات سازمان ملل متحد می گوید دولت هاییتی مرحله جستجو و نجات در نواحی زلزله زده را تمام شده اعلام کرده است. در همین حال بر کوشش برای تحویل غذا، آب، و دارو، در حالی که هزاران نفر، پورتو پرنس را بسوی شهرهای چادری در خارج از پایتخت ترک می کنند، افزوده می شود.

دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل متحد روز جمعه در بیانیه ای گفت تیم های بین المللی مجموعا ۱۳۲ نفر را از زیر آوار بیرون کشیدند.

ناجیان روز جمعه دو بازمانده دیگر – یک زن ۸۴ ساله و یک زن ۲۲ ساله را، ۱۰ روز پس از وقوع زلزله، زنده بیرون آوردند.

سازمان ملل متحد می گوید دولت هاییتی مرگ بیش از ۱۱۰ هزار نفر را تایید کرده است، هرچند که انتظار می رود رقم نهایی به ۲۰۰ هزار تن برسد.

روز شنبه، مردم هائیتی برای خاکسپاری اسقف پورتو پرنس در نزدیکی کلیسای ویران شده جمع شدند.

در زمین لرزه بالغ به یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر خانه هایشان را از دست دادند، و هنوز بسیاری در انتظار دریافت کمک هستند.

در حالی که کارگران برای باز کردن راه ها و برطرف ساختن موانع دیگر برای رساندن تدارکات به قربانیان ادامه می دهند، سازمان خواربار و کشاورزی وابسته به سازمان ملل متحد گزارش می دهد بر تعداد مردمی که پایتخت را ترک می کنند افزوده می شود.

رییس آژانس آمریکایی عمران بین المللی روز شنبه برای نگاهی دست اول به کوشش های امدادی و رفاهی به هائیتی بازگشت.

وزارت دفاع آمریکا می گوید تا روز یکشنبه ۲۰ هزار پرسنل نظامی آمریکا در کوشش های امدادی، در زمین یا کشتی هایی در ساحل، شرکت خواهند داشت. آنها تدارکات را تحویل می دهند، مجروحین را به مراکز درمانی می رسانند و از توزیع کمک حفاظت می کنند.

در این میان، آمریکا اتهام کشورهایی مانند بولیوی، نیکاراگوئه و ونزوئلا را که سربازان آمریکایی هائیتی را اشغال می کنند بشدت رد کرده است.

معاون نماینده دایمی آمریکا در سازمان ملل متحد روز جمعه گفت ایالات متحده به درخواست دولت هائیتی در آن کشور حضور دارد و فقط به منافع و مصالح انسانی می اندیشد.

XS
SM
MD
LG