لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۱

زن ۸۴ ساله ای زنده از زیر آوار در هاییتی بیرون کشیده شد


در هاییتی ۱۰ روز پس از زمین لرزه ای که پایتخت و مناطق اطراف آن را ویران کرد، یک زن ۸۴ ساله زنده از زیر آوار خانه اش در پورتو پرنس بیرون کشیده است.

امدادگران می گویند زن روز جمعه نجات داده شد و در یک بیمارستان محلی تحت درمان قرار گرفته است، با این حال معلوم نیست که آیا زنده خواهد ماند یا نه.

امید به یافتن بازماندگان بیشتر از هنگام پیدا شدن آخرین فرد زنده در روز چهارشنبه، و تغییر تمرکز برخی از تیم های بین المللی نجات به افزایش کمک برای کسانی که جان بدر برده اند، کمرنگ شده بود.

در این میان، هزاران نفر روز جمعه در صدد برآمدند از پایتخت هاییتی خارج شوند، دولت قول داده است بیش از ۴۰۰ هزار نفر را به شهرک های چادری که در خارج از پورتو پرنس برپا می شود منتقل کند.

تخمین زده می شود که افزون بر ۲۰۰ هزار تن کشته شده اند. زمین لرزه حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را نیز بی خانمان برجا گذاشت، و بازماندگان در محل های پر جمیعت با آب، غذا و وسایل بهداشتی اندک زندگی می کنند.

گروه پزشکان بدون مرز می گوید بسیاری از بیماران با جراحات های درمان نشده در اثر عفونت می میرند.

خسارت هایی که به جاده ها و مسیرهای حمل و نقل وارد آمده است همچنان از کوشش های امدادی جلوگیری می کند. بندر پورتو پرنس که به شدت آسبب دیده است روز پنجشنبه باز گشوده شد.

در رویدادی جداگانه، مقامات هوانوردی آمریکا می گوید آنها برای کمک به فرود هواپیماهای حامل کمک های امدادی از سراسر جهان، یک برج کنترل موقت در هاییتی برپا می کنند.

وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه گفت تعداد سربازان آمریکایی که در کوشش های امدادی شرکت دارند، تا روز یکشنبه به ۲۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG