لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۰۱

زمین لرزه نیرومند دیگری هاییتی را تکان داد


زمین لرزه نیرومند دیگری بار دیگر به هائیتی حمله کرده است.

هفت روز پس از آن که زلزله ای به شدت ۷ درجه ریشتر، بیشتر این جزیره را ویران کرد، بامداد چهارشبنه زمین لرزه دیگری آن را تکان داد و مردم را به وحشت انداخت.

مرکز تحقیقات زمین شناسی آمریکا گفت این زلزله ۶/۱ در جه ریشتر شدت داشت و مرکز آن در ۵۹ کیلومتری پورتو- پرنس، پایتخت ویران شده هاییتی، قرار داشت. درباره خسارات یا تلفات ناشی از جدید ترین زلزله هنوز گرارشی نرسیده است.

در این میان، کوشش های بین المللی برای کمک به بازماندگان زلزله هفته پیش ادامه دارد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، اعلام کرده است که ایالات متحده کشتی های بیشتری به هاییتی می فرستد، از جمله یک کشتی برای جمع کردن آوارهایی که بندر اصلی پایتخت را مسدود کرده است. آوار مانع از آن بوده است کشتی های بزرگتر بتوانند غذا و دیگر کالاهای مورد نیاز مردم را تحویل دهند.

روز سه شنبه، هلیکوپترهای آمریکایی برای پیاده کردن سربازان و تدارکات در زمین ها کاخ ویرانشده ریاست جمهوری فرود آمدند .

انتظار رود امشب – چهارشنبه - یک کشتی بیمارستانی آمریکا که به یک هزار تخت مجهز است، وارد شود.

در نیویورک، شورای امنیت سازمان ملل متحد موافقت کرد ۲ هزار سرباز و ۱۵۰۰ پلیس به نیروهای سازمان ملل که هم اینک در هاییتی بسر می برند بیافزاید. مسئول صلحبان سازمان ملل گفت از سربازان اضافی برای حفاظت از کاروان های حامل تدارکات استفاده خواهد شد.

تیم های جستجو و نجات تا کنون ۹۰ نفر را که در زیر آوار ساختمان های فروریخته مدفون شده بودند بیرون کشیده اند. از جمله زنی سالخورده که یک هفته کامل به دام افتاده بود.

مقامات تخمین می زنند که زلزله حدود ۲۰۰ هزار تن را کشت و بر حدود ۳ میلیون نفر تاثیر گذاشته است. مقامات هاییتی گفتند ۷۵ هزار نفر در گورهای جمعی دفن شده اند.

XS
SM
MD
LG