لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۳۳

بیل کلینتون، رییس جمهوری سابق آمریکا، به هائیتی می رود


بیل کلینتون، رییس جمهوری سابق آمریکا، می گوید روز دوشنبه به عنوان سفیر سازمان ملل، به پورتو پرنس سفر خواهد کرد.

آقای کلینتون روز یکشنبه گفت کمک های امدادی را تحویل خواهد داد و با رنه پروال، رییس جمهوری، و دیگر اعضای دولت هائیتی ملاقات خواهد کرد.

در عین حال، امدادگران برای رساندن مواد غذایی، آب و دارو به مردم دچار مشکل هستند.

مقامات آمریکایی می گویند کوچک بودن جای هواپیما در فرودگاه پورتو پرنس باعث تاخیر در رساندن کمک های امدادی از طریق هوا شده است. نیروی دریایی آمریکا در تلاش است بندر شهر را برای کمک رسانی، تعمیر کند.

سرتیپ کن کین، یکی از فرماندهان ارشد آمریکایی در عملیات امداد می گوید نقل و انتقال آب، غذا و کمک های دارویی و پزشکی تنها از طریق هلیکوپتر امکان پذیر است زیرا جاده ها به شدت آسیب دیده اند.

امدادگران از بیش از ۳۰ کشور جهان به جست و جو برای یافتن جان به دربردگان در میان بقایای ساختمان ها ادامه می دهند.

امدادگران آمریکایی و ترکیه ای روز یکشنبه، پنج روز پس از وقوع زمین لرزه ۷ ریشتری، توانستند از زیر آوار به جای مانده از یک سوپرمارکت، یک دختر بچه هفت ساله را بیرون بکشند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، می گوید به دلیل صدمات و خسارات فاجعه بار ناشی از زمین لرزه هفته گذشته در هائیتی، این کشور به «حمایت همه جانبه بین المللی» نیاز دارد.

آقای بان روز یکشنبه برای نظارت بر تلاش های امدادی در منطقه زلزله زده وارد هائیتی شد. او زمین لرزه این کشور را «یکی از جدی ترین بحران های انسانی در چند دهه گذشته» توصیف کرد و گفت هماهنگی در تلاش های امدادی، ارائه کمک های اضطراری انسانی و نجات جان انسان ها تا جای ممکن، اولویت های سازمان ملل متحد است.

مقامات هائیتی پیش بینی می کنند شمار مرگ و میر ناشی از زلزله تا ۲۰۰ هزار نفر افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG