لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

بیم آن می رود در زمین لرزه هاییتی هزاران نفر کشته شده باشند


بیم آن می رود در زمین لرزه هاییتی هزاران نفر کشته شده باشند
بیم آن می رود در زمین لرزه هاییتی هزاران نفر کشته شده باشند

مردم هاییتی اجساد را در امتداد خیابان های پور- او پرنس، پایتخت، قرار می دهند و کسانی را که ممکن است از نیرومند ترین زمین لرزه در ۲۰۰ سال جان بدر برده باشند، جستجو می کنند.

بیم آن می رود هزاران نفر کشته شده باشند، و بسیاری، از جمله شمار زیادی از اعضای هیات سازمان ملل متحد در هاییتی، مفقود هستند.

برنارد کوشنر وزیر امور خارجه فرانسه به رادیو فرانسه گفت او بر این باور است که رییس هیات جانسپرده است.

زمین لرزه که ۸ درجه در مقدار ریشتر شدت داشت، بعد ازظهر سه شنبه حمله کرد، بیمارستان اصلی، کاخ ریاست جمهوری، چندین وزارتخانه و مقر هیات صلحبان سازمان ملل متحد فرو ریختند.

خیابان ها بسته شده اند، سیم های برق و تلفن در سراسر شهر پاره شده اند و تعیین میزان تلفات یا خسارات را دشوار می سازد. یک مقام نظامی برزیل تایید کرده است چهار سرباز برزیلی عضو هیات سازمان ملل متحد کشته شده اند.

در همین حال، در حالی که کمک های بین المللی به هاییتی سرازیر شده است، آژانس های امداد به فاجعه پاسخ می دهند.

صلیبب سرخ در ژنو می گوید زلزله بر بالغ بر ۳ میلیون نفر اثر گذاشته است، و به داوطلبانی برای جستجو و نجات و نیز بیمارستان های صحرایی، مراقبت های فوری پزشکی، دستگاه های تصفیه آب و ارتباطات نیاز است.

صلیب سرخ می گوید داوطلبانی در هاییتی دارد و انتظار دارد تیم دیگری امشب وارد شود. زمین لرزه در جمهوری دومینیکن نیز احساس شد.

هایتی فقیر ترین کشور در نیمکره غرب است. در آنجا کوشش های عمرانی اخیر بدلیل خشونت سیاسی، بی قانونی، فساد و مصیبت های طبیعی با شکست های سخت روبرو شده است.

هفتاد در صد مردم هاییتی با معادل کمتر از ۲ دلار در روز زندگی می کنند.

XS
SM
MD
LG