لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

هيگ: رويدادهای سال ۲۰۱۱ مسير تاريخ را تغيير خواهد داد


هيگ: رويدادهای سال ۲۰۱۱ مسير تاريخ را تغيير خواهد داد
هيگ: رويدادهای سال ۲۰۱۱ مسير تاريخ را تغيير خواهد داد

ويليام هيگ، وزير امور خارجه بريتانيا، روز چهارشنبه گفت قيام های دموکراسی خواهی در خاورميانه ممکن است تاثيرگذارتر از بحران اخير اقتصادی و يا حملات تروريستی يازده سپتامبر باشد.

آقای هيگ که در مراسم عيد پاک در منزل شهردار لندن سخن می گفت، افزود سال ۲۰۱۱ شاهد مجموعه رويدادهايی بود که مسير تاريخ را تغيير خواهد داد.

به گفته وی «جنبش های دموکراسی خواهی در کشورهای خاورميانه و شمال آفريقا، حتی در مراحل اوليه شان، مهم ترين رويدادهای اول قرن بيست و يکم هستند و پتانسيل تاثير گذاری بلند مدتی را دارند.»

ويليام هيگ پيش بينی کرد نيرويی که باعث ايجاد «بهار عربی» شد، به ديگر نقاط دنيا هم سرايت خواهد کرد و آن را با فروپاشی بلوک شرق مقايسه کرد.

وزير امور خارجه بريتانيا همچنين افزود که چالش های زيادی نيز وجود دارد، و تاکيد کرد که برای حمايت از اعراب در مبارزه شان با حکومت های استبدادی، اقدامات جدی لازم است.

آقای هيگ خصوصاً خواستار ايجاد انگيزه های اقتصادی برای تشويق کشورهای خاورميانه و شمال آفريقا به ايجاد دولت هايی باز شد.

به گفته ويليام هيگ اروپا بايد آماده باشد تا اين منطقه را، به ازای توسعه سياسی، تبديل به يک منطقه آزاد تجاری و يا يک اتحاديه تجاری کند.

بريتانيا نقشی کليدی در واکنش اروپا به قيام های کشورهای عربی ايفا کرده است. ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، اولين رهبر اروپايی بود که بعد از سرنگونی حسنی مبارک از مصر ديدار کرد. او همچنين از مدافعان سرسخت ايجاد منطقه پرواز-ممنوع توسط ناتو، بر فراز ليبی بود.

به گفته ويليام هيگ، بريتانيا فشار بر حکومت معمر قذافی را افزايش خواهد داد.

XS
SM
MD
LG