لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۹

معاون رئیس جمهوری کنیا در لاهه محاکمه می شود


دیوان بین المللی کیفری لاهه درخواست معاون ریاست جمهوری کنیا مبنی بر محاکمه وی در آفریقا را رد کرد.
این دیوان روز دوشنبه گفت که دادگاه ویلیام روتو در دهم سپتامبر آینده در مرکز این دیوان در لاهه هلند تشکیل خواهدشد

دیوان بین المللی کیفری آقای روتو و «جاشوآ آراپ سانگ» را، به خاطر کمک به سازماندهی به خشونهای قومی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۷ میلادی در کنیا، متهم به جنایت علیه بشریت کرده است.
وکلای متهمان از دیوان بین المللی کیفری درخواست کرده بودند تا دست کم بخشی از جریان دادرسی و محاکمه را در کنیا و یا در کشور همسایه اش، تانزانیا انجام شود.
دیوان بین المللی کیفری با صدور بیانیه ای گفت که قضات این دادگاه در اصل از این پیشنهاد استقبال کرده اند، ولی تصمیم گرفتند به دلیل عوامل مختلفی، از جمله مسائل امنیتی، هزینه دادگاه، و احتمال تأثیر منفی آن بر شاهدان و قربانیان، دادگاه را در لاهه تشکیل دهند.
تصمیم امروز دیوان بین المللی کیفری لاهه تأثیری بر محاکمه اورو کنیاتا، رئیس جمهوری کنیا نداد. وی نیز متهم به جنایت علیه بشریت در رابطه با خشونت های پس از انتخابات شده است.
قرار است دوازدهم ماه نوامبر محاکمه آقای کنیاتا در لاهه آغاز گردد.
در آشوب و نبرد پس از انتخابات بحث برانگیز و پرتنش کنیا در سال ۲۰۰۷ میلادی، بیش هزار و صد نفر کشته و چند صد هزار نفر بی خانمان شدند.
رئیس جمهوری، معاون ریاست جمهوری کنیا و آقای سانگ هر سه با دیوان بین المللی کیفری همکاریهای لازم را بعمل آورده اند، و در ماه آوریل سال ۲۰۱۱ میلادی در برابر قضات این دادگاه حاضر شدند. آنها اتهامات وارده را رد کرده اند.
با وجود اتهامات وارده از سوی دیوان بین المللی کیفری، آقای کنیاتا و آقای روتو به عنوان معاون وی، در ماه مارس گذشته در دور اول انتخابات ریاست جمهوری پیروز شدند.
XS
SM
MD
LG