لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۰

مقام سازمان پدافند غیرعامل ایران: مسئولان باید برای حملات سایبری بیشتر آماده باشند


معاون امور مجلس سازمان پدافند غیرعامل شش روز پس از حمله سایبری به سامانه کارت سوخت و مختل شدن سیستم سوخت‌رسانی ایران می‌گوید مشابه چنین حمله‌ای ممکن است سامانه‌های حمل و نقل و راه‌آهن را نیز هدف قرار دهد.

محمدرضا کائینی در یک مصاحبه تلویزیونی با اشاره به ضرورت آمادگی برای مخاطرات سایبری و پیشگیری قبل از وقوع هر اتفاق، گفت که باید در کشور اقداماتی انجام شود که این اتفاقات «حداقل اشکال» را به دنبال داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، نیز روز دوشنبه ۱۰ آبان در جلسه فوق العاده این کمیسیون از اظهار نظر در خصوص ابعاد حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت خودداری کرد و گفت: «اظهار نظر در خصوص این که دقیقا از چه طریقی این حمله سایبری رخ داده فعلا مقدور نبوده و نیاز به کار کارشناسی بیشتر و دقیق‌تری دارد.»

این در حالی است که یک روز پس از حمله سایبری اخیر گروهی تحت عنوان «گنجشک درنده» علاوه بر پذیرش مسئولیت این حمله سایبری، مسئولیت حملات سایبری پیشین به شرکت راه‌آهن و وزارت راه و شهرسازی را نیز به عهده گرفتند.

پیش از این فریدون عباسی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر از پیش‌بینی سال‌های اخیر سازمان پدافند غیرعامل در خصوص حملات سایبری خبر داده و گفته بود که در سال‌های اخیر «به دلایل سیاسی» به «تذکرات این سازمان» پیرامون حملات سایبری توجهی نشده است و «بعد از خرابکاری‌هایی که در حوزه هسته‌ای انجام شد» چنین حملاتی «قابل پیش‌بینی بود.»

باشگاه خبرنگاران جوان نیز روز دوشنبه ۱۰ آبان‌ماه، شش روز پس از حمله سایبری به سامانه کارت سوخت، به نقل از کرامت ویس کرمی، مدیر عامل پخش فرآورده‌های نفتی، از متصل شدن ۳۵۰۰ جایگاه سوخت به چرخه فعالیت، خبر داد.

روز سه‌شنبه ۴ آبان، سیستم سوخت‌رسانی ایران در پی حمله گسترده سایبری به سامانه کارت سوخت از کار افتاد و باعث اختلال در فعالیت تمام جایگاه‌های عرضه سوخت در ایران شد.

هم‌زمان با این حمله سایبری و هک سامانه کارت سوخت، ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌داد بعضی بیلبوردهای دیجیتالی در برخی از جاده‌های اصفهان هک و روی آن‌ها نوشته شده بود: «بنزین مجانی در پمپ بنزین جماران، خامنه‌ای! بنزین ما کو؟»

هک سامانه کارت سوخت علاوه بر رسانه‌های داخلی، در سطح بین‌المللی نیز بازتاب داشت و واکنش‌های گسترده‌ای را در رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی جهان برانگیخت.

در کنفرانس خبری سه‌شنبه گذشته وزارت خارجه آمریکا، ند پرایس، سخنگوی این وزارتخانه، در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران که آیا «آمریکا به نوعی در حمله سایبری ادعایی دولت ایران دخالت داشته است و یا از وقوع آن باخبر بوده یا نه» و «آیا این نوعی هشدار به ایران برای بازگشت به میز مذاکره بود» گفت: «ما در این زمینه که مسیر دیپلماتیک همچنان باز است، کاملا شفاف بوده‌ایم.»

آقای پرایس افزود که آمریکا و شرکایش در پنج به علاوه یک «بر این باوریم که دپیلماسی کارآمدترین ابزار به شمار می‌رود تا مطمئن شویم که ایران، به شکل قابل راستی‌آزمایی و دائمی، از دست یافتن به سلاح هسته‌ای باز داشته شده است. اما برای بخش نخست پرسش شما پاسخی ندارم.»

XS
SM
MD
LG