لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

دادگاه ویژه هند ۲۳ تن را به جرم آتش زدن خانه ای در گجرات محکوم کرد


متهمين پس از شنيدن حکم مدادگاه مبنی بر محکوميتشلن در حالی که به زندان منتقل می شدند بشدت می گريستند
متهمين پس از شنيدن حکم مدادگاه مبنی بر محکوميتشلن در حالی که به زندان منتقل می شدند بشدت می گريستند

دادگاهی در هند ۲۳ تن را در ارتباط با قتلهایی که طی شورشهای مذهبی سال ۲۰۰۲ در استان گجرات روی داد، محکوم کرده است. تحقیقات درخصوص این قتل عام توسط یک گروه ویژه در پی آن انجام شد که پلیس محلی به بی طرف نبودن در این تحقیقات متهم شد. دادگاه ویژۀ رسیدگی به این قتلها این ۲۳ متهم را مجرم شناخته است. جرم آنها به آتش کشیدن خانه ای در روستایی در استان گجرات بوده که گروهی شهروند مسلمان به آن پناه برده بودند.

۲۳ متهم دیگر به دلیل فقدان شواهد کافی، تبرئه شده اند. اغلب آنان که مورد دادرسی قرار گرفته اند هندو هستند. خشونت ده سال پیش در استان گجرات هند، درپی آتش گرفتن قطاری روی داد که ۶۰ زائر هندو را کشت. این آتش سوزی به مسلمانان نسبت داده شد. سلسله خشونتهایی که یک دهه پیش در استان گجرات مسلمانان را هدف قرار داد، سراسر این استان را فرا گرفت و بیش از یک هزار مسلمان را قربانی کرد. دادستان این پرونده که قضاوت در مورد آن را قضاوتی تاریخی قلمداد کرده، به قربانی شدن ۹ کودک، ۹ زن و ۵ مرد که زنده زنده در آتش سوختند، اشاره کرده و این جنایت را هولناک خوانده است.

مجازات مجرمان بعداً اعلام خواهد شد. وکلای مدافع متهمان می گویند فرجام خواهی خواهند کرد.
این سومین پرونده ای است که درخصوص این رشته خشونتها به آن رسیدگی شده است. در دو قضاوت جداگانه که سال گذشته برروی دو پرونده انجام گرفت، اتهام ۳۱ متهم اثبات شد و آنها مجرم شناخته شدند. جرم آنان سوزاندن ۳۹ مسلمان و کشتن آنها بود. در این حال، ۳۱ مسلمان نیز به سبب به آتش کشیدن قطار حامل زائران هندو مجرم شناخته شدند.

وزیر ارشد دولت استان گجرات هند اغلب به سبب آنچه عدم انجام اقدامات کافی برای پایان دادن به شورشها یا اجرای عدالت خوانده شده، سرزنش شده است. این استان توسط حزب ناسیونالیست هندو اداره می شود. رهبر این حزب درپی صدور حکم اخیر دادگاه، آن را پاسخ قاطعی به منتقدان اجرای عدالت در این استان خواند.

XS
SM
MD
LG