لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۴

آغاز شمارش آرای دورنهایی انتخابات ریاست جمهوری گینه


آغاز شمارش آرای دورنهایی انتخابات ریاست جمهوری گینه
آغاز شمارش آرای دورنهایی انتخابات ریاست جمهوری گینه

دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری گینه روز یکشنبه هفتم نوامبر برگزارشد و کمیسیون انتخابات اعلام کرد شمارش آرا آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاریها رای گیری روز یکشنبه با آرامش و بدون هیچ گونه درگیری و خشونتی در سراسر گینه برگزار شد. با این انتخابات، این کشور آفریقایی دوران تازه ای از جامعه مدنی و بدون خشونت خود را آغاز کرده و به ۵۰ سال حکومت خودکامه و نظامیان پایان خواهد داد.

بیش از چهار میلیون نفر واجد شرایط حق رای گینه به یکی از دو نامزد این دور از انتخابات ریاست جمهوری رای دادند. «دالیان دیالو» نخست وزیر پیشین در برابر «آلفا کندو» رهبر مخالفان دولت در این انتخابات در برابر هم قرار دارند.

دالیان دیالو، نخست وزیر پیشین گینه پس از انداختن رای خود به صندوق به خبرنگار صدای آمریکا گفت، اگر وی به ریاست جمهوری انتخاب شود، ملت را برای یک آشتی ملی فرا خوانده و برای توسعه اقتصادی کشور تلاش خواهد کرد.

دیالو همچنین افزود: وی پس از انتخاب شدن، رئیس جمهوری همه مردم گینه خواهد بود و به کسانی که خواهان تقسیم کشورند فرصت رشد نخواهد داد.

دالیان دیالو، با ۴۴٪ آرا برنده دور اول انتخابات ریاست جمهوری شد. آلفا کندو، رقیب وی تنها ۱۸٪ آرای دور اول را بدست آورد؛ اما بنا به قانون اساسی گینه، برنده انتخابات باید اکثریت قاطع آرا را بدست آورد تا به ریاست جمهوری برگزیده شود؛ از این رو انتخابات به دور دوم کشیده شد.

انتخابات دور دوم ریاست جمهوری گینه به دلیل خشونتهای قومی و داخلی چهار بار به تعویق افتاد.

از سال ۱۹۵۸ زمان استقلال گینه از فرانسه تاکنون؛ این نخستین بار است که انتخابات ریاست جمهوری در این کشور آفریقایی برگزار می شود. پس از درگذشت لانسانا کونته، رئیس جمهوری مادام العمر گینه در سال ۲۰۰۸ یک شورای نظامی قدرت را در این کشور بدست گرفته است.

XS
SM
MD
LG