لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۵

نيويورک: نمايشگاه کارهای سياه و سفيد پيکاسو


موزه گوگنهايم نيويورک ميزبان مجموعه جديدی از آثار پيکاسو است. مجموعه ای تحت عنوان «پيکاسو: سياه و سفيد» آثار سياه و سفيد اين نقاش اسپانيايی را به نمايش گذاشته است. اين مجموعه در برگيرنده چند اثر است که پيش از اين معرض به عموم عرضه نشده بود.

راهروهای سفيد موزه گوگنهايم نيويورک با آثار زيبای سياه و سفيد تزئين شده است. مجموعه تازه «پيکاسو: سياه و سفيد» در برگيرنده ۱۱۸ نقاشی، طراحی و مجمسه از پابلو پيکاسو است که طی بيش از ۶ دهه، بين سال های ۱۹٠۷ و ۱۹۷۱، خلق شده اند.

به گفته مسئولان موزه، اين اولين بار است که يک نمايشگاه بزرگ به کارهای سياه و سفيد پيکاسو اختصاص داده شده است. آثار مجموعه «پيکاسو: سياه و سفيد» به ترتيب سال هايی که خلق شده، به نمايش گذاشته شده اند. اين مجموعه همچنين شامل آثاری است که از کلکسيون های خصوصی و عمومی آمريکايی و اروپايی وام گرفته شده .

شش اثر اين مجموعه پيش از اين هيچگاه در معرض عموم نمايش داده نشده اند و پيش از اين حتی عکسی از آنها منتشر نشده بود. اين در حالی است که ۳۸ اثر ديگر هيچگاه در آمريکا نمايش داده نشده بود.

کارمن گيمنز مسئول هنرهای قرن بيستم موزه گوگنهايم که اين مجموعه را تدارک ديده است، می گويد: فکر می کنم جالب است مردم يک مجموعه کامل آثار سياه و سفيد پيکاسو را ببنند. تجربه تازه ای و درک بهتری از پيکاسو ارائه می دهد. علاقه پيکاسو به خطوط و اينکه به کار بردن رنگ برايش ضروری نبوده است. اينکه قادر بود بدون رنگ هم نقاشی کند. بدون شک معتقدم که او رنگ شناس بينظيری بود و عاشق رنگ. اما آثار سياه و سفيد بسيار زيادی دارد.

خانم گيمنز تاکيد دارد اين آثار به دوره زمانی خاصی تعلق ندارد و در دوره های مختلف زندگی پيکاسو آفريده شده اند. خلق آثاری که تنها در آن سياه، سفيد و خاکستری ديده می شود همزمان است با تاکيد وسواس آميز پيکاسو به خط و حجم. برای مثال منتقدان معتقدند در تابلو «بالاتنه زن، دست بالا» پيکاسو با تيره روشن ملايم نقاشی به سردی حجم مجسمه های کلاسيک اشاره دارد.

برخی ديگر از آثار ويژه اين نمايشگاه، «بوسه» است که يک زوج را به تصوير کشيده و نقاشی «ساقدوشان عروس» که الهام گرفته از اثری به همين نام از ديگو ولازکز، نقاش اسپانيايی است.

موزه گوگونهايم تا ۳ بهمن ميزبان مجموعه «پيکاسو: سياه و سفيد» خواهد بود.
XS
SM
MD
LG