لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۴

انتخابات در گواتمالا و نيکاراگوئه


مردم دو کشور واقع در آمريکای مرکزی، نيکاراگوئه و گواتمالا، روز يکشنبه با برگزاری انتخابات رياست جمهوری، روزی سرنوشت ساز را پشت سر گذاشتند.

در نيکاراگوئه پيش بينی می شود، دانيل اورتگا، رييس جمهوری کنونی و دبير کل حزب سوسياليست جبهۀ آزاديبخش ميهنی ساندنيستا، برای بار سوم به پيروزی برسد، و در گواتمالا دو نفر از نامزدهای راست گرا در تمام طول مدت مبارزات انتخاباتی، در رقابتی نزديک با يکديگر بودند.

با توجه به اينکه در نظرسنجيهای اخير، دانيل اورتگا از حمايت نزديک به ۵۰ درصد مردم نيکاراگوئه، يعنی ۱۸ درصد بيشتر از رقيب عمده خود، فابيو گادئا، کانديدای ائتلاف حزب مستقل ليبرال، برخوردار بود، پيش بينی می شود، اين دور نيز مقام رياست جمهوری کشور از آن او باشد.

انقلابی ۶۵ ساله نيکاراگوئه، از سال ۲۰۰۷، يعنی از زمان بازگشت مجدد به قدرت، سوار بر موج عوام گرايانه و با برانگيختن تحسين بانک جهانی برای شکوفا کردن اقتصاد کشور خود، اکثريت اعضای ديوانعالی کشور را متقاعد ساخت تا قانون مربوط به محدوديتهای دوران رياست جمهوری در قانون اساسی را تغيير دهند.

وی در گذشته پس از دو دوره شکست در انتخابات رياست جمهوری، با تعديل لحن خود و تبليغ ايجاد بازار آزاد در انتخابات ۲۰۰۶ به پيروزی رسيد. گفته می شود او در حاليکه از حمايت مالی هوگو چاوز، رييس جمهوری ونزوئلا، برخوردار است، با دادن دست دوستی به کسانی که پيش از اين دشمنانشان می خواند، از جمله سرمايه داران و کليساها، از نيکاراگوئه، فقيرترين کشور آمريکای مرکزی، کشوری مرفه تر ساخته است.

اما در انتخابات رياست جمهوری گواتمالا، دو کانديدا، پرز مولينا، يک ژنرال سابق ارتش با وعده حکومت قانون، و مانوئل بالديزون، سرمايه دار با نفوذی که راه سياست را در پيش گرفته، با وعده برنامه های اجتماعی بيشتر و زدودن جرم و جنايت از چهره کشور، از چهره های اصلی رقابتهای انتخاباتی بودند.

نتيجه نظرسنجيها تا کنون نشان داده است، مولينا، سياستمدار ۶۱ ساله از حزب وطن پرست حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد بيشتر از بالديزون، سياستمدار ۴۱ ساله از حزب آزادی دموکراتيک، از حمايت مردم کشور خود برخوردار است.

بيش از نيمی از جمعيت ۱۴ ميليونی گواتمالا در فقر کامل به سر می برند. اين کشور به دليل وجود کارتلهای خشن تبهکار و دسته های اوباش، دارای بالاترين ميزان جرم و جنايت در جهان است.

XS
SM
MD
LG